Gardenportal.pl

Dom i ogród

Do czego służą zbiorniki ciśnieniowe?

zbiorniki ciśnieniowe

Zbiorniki ciśnieniowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Ze względu na swoją budowę i funkcję sprawdzają się zarówno jako urządzenia wyrównujące ciśnienie, jak i swoiste magazyny do przechowywania powietrza, cieczy, czy gazów technicznych. Kontenery te instalowane są również wszędzie tam, gdzie używane są sprężarki. Jakie zadania spełniają zbiorniki ciśnieniowe i w jaki sposób są zbudowane?

Budowa zbiornika ciśnieniowego

Do budowy zbiorników wykorzystuje się stal nierdzewną. Musi ona być odporna na działanie kwasów i wilgoci. Ze względu na to, że pracują one w trudnych warunkach, materiał z jakiego są wykonane, musi charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością. Ponadto wymaga się, by były one przystosowane do bezawaryjnego funkcjonowania przy podwyższonej temperaturze i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Gruba stal ma zapewnić wszystkie te właściwości i chronić dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby prowadzić do nieszczelności zbiornika. Kontener powinien być również wyposażony w zawór bezpieczeństwa, dzięki któremu w razie potrzeby będziemy mogli opróżnić zbiornik. Do elementów składowych niezbędnych do prawidłowego działania i obsługi zbiornika zaliczyć możemy manometr oraz mocowania przyłączy montażowych. Pierwszy z elementów ma za zadania wykonywanie pomiarów ciśnienia wewnątrz zbiornika w oparciu o ciśnienie, jakie panuje na zewnątrz. Mocowania z kolei, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na instalowanie przyłączy montażowych.

Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe oprócz szerokiego zastosowania w przemyśle, z powodzeniem wykorzystywane są w gospodarstwach domowych. Eksploatowane w ramach instalacji grzewczych stanowią miejsce składowania wody. Mogą być podłączone zarówno w instalacjach tradycyjnych i wykorzystujących piece węgłowe, jak i bardziej nowoczesnych instalacjach gazowych lub bazujących na energii odnawialnej. Oprócz tego, dzięki swoim kompensacyjnym właściwościom korzysta się z nich wraz ze sprężarkami oraz kompresorami. W takim zestawieniu pozwalają one na bezpieczne korzystanie z systemu, a także wydłużają żywotność tych elementów. Jak wspomniano wcześniej, mogą one stanowić rodzaj magazynu dla powietrza, wody, czy gazów technicznych. Zbiorniki ciśnieniowe mają za zadanie również ochładzanie powietrza, które się w nich znajduje i wyrównanie ich temperatury do poziomu otoczenia. Podsumowując, mogą one być stosowane między innymi w branży chłodniczej i ciepłowniczej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika?

Decyzja o wyborze zbiornika powinna opierać się przede wszystkim na zadaniom, jakie ma wypełniać. Należy zwrócić uwagę też na miejsce, w którym będzie zamontowany. Do wyboru mamy urządzenia o orientacji poziomej i pionowej. Kolejną ważną rzeczą jest poziom wytrzymałości na wysokie ciśnienie. Może to być od kilku do kilkudziesięciu barów. Oprócz tego istotną cechą, która warunkuje właściwy wybór, jest pojemność zbiornika. Także w tym wypadku rozpiętość modeli poszczególnych urządzeń może się od siebie bardzo różnić. Na runku znajdziemy urządzenia o pojemności zaledwie kilku litrów, jak i takie, których objętość może sięgać kilku tysięcy litrów.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-wody.20.html