Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jakie pale fundamentowe wyróżniamy?

Jakie pale fundamentowe wyróżniamy?

Pale fundamentowe to dość praktyczne rozwiązanie na zakotwiczenie nowej konstrukcji w gruncie. Jednak w zależności od terenu, warunków oraz planu inwestycji, możliwe jest zastosowanie różnych rodzajów pali. Warto więc wiedzieć jakie pale fundamentowe wyróżniamy.

Pale fundamentowe wiercone

Pale fundamentowe wiercone, inaczej pale CFA, to rozwiązanie, które potencjalnie może zagwarantować najlepsze efekty. Wynika to głównie z procesu ich instalacji. Jak wskazuje definicja, zamontowanie jednego elementu wymaga wywiercenia odpowiednio dopasowanego otworu w gruncie, zabetonowania go oraz wzmocnienia zbrojeniem.

Tłumacząc ten proces dokładniej, wprowadzane wiertło samo w sobie zawiera już dyszę, która po osiągnięciu odpowiedniej głębokości może rozpocząć podawanie odpowiedniego materiału; dzięki temu okrągłe pale fundamentowe możliwe są do umieszczenia w dokładnie zaplanowanym przez nas miejscu. Do instalacji takich elementów niezbędne mogą się jednak okazać specjalistyczne maszyny. Przy wyborze wykonawcy, warto więc skupić się na tych, którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem. Już od wielu lat pale fundamentowe wiercone stosuje keller.com.pl, a wybierane przez nich metody powinny odpowiadać nawet największym inwestycjom.

Pale fundamentowe przemieszczeniowe

Pale fundamentowe przemieszczeniowe lub wiercone to rozwiązanie podobne do poprzedniego, ale charakteryzujące się mniejszą ilością urobku. Idąc za definicją, instalacja tego rodzaju pali zakłada przemieszczanie oraz rozpychanie gruntu, w którym pracuje maszyna. Główną zaletą tego rozwiązania jest więc względny porządek pracy, ponieważ eliminowana jest konieczność wydobywania gruntu na powierzchnię.

Kolejną cechą tego rozwiązania, jest zagęszczenie gruntu, w którym pracujemy. Tego rodzaju „czyste i solidne” pale fundamentowe pod dom mają potencjał do zagwarantowania solidnego podłoża na wiele lat. Dodatkowo, przy mniejszych inwestycjach atrakcyjnym może okazać się brak dodatkowego urobku. Dzięki temu plac budowy może pozostać znacznie czystszy oraz łatwo zaoszczędzimy na przewożeniu dużych ilości gruntu.

Pale fundamentowe wbijane

Rodzaje pali fundamentowych należy jednak dobrać odpowiednio do prowadzonych prac. W szczególności warto wziąć pod uwagę rodzaj podłoża. Betonowanie fundamentów na bieżąco może okazać się wygodnym rozwiązaniem, ale przy pracy, np. pod wodą, metoda ta może nie być możliwa do zastosowania. W cięższych warunkach lepiej powinny się sprawdzić gotowe pale fundamentowe wbijane. Dzięki zastosowaniu produktów przygotowanych wcześniej, na miejscu budowy konieczna będzie już tylko ich instalacja.

Zalety pali wbijanych można dostrzec głównie przy pracach w środowisku wodnym, np. podczas stawiania mostu. Bezpośrednie wbijanie części fundamentów może być przeprowadzone nawet w trudnych warunkach pogodowych czy w niesprzyjającym środowisku. Oznacza to, że przy wspomnianym moście, nie będzie konieczne osuszanie miejsca pracy, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, utrudnieniami i zagrożeniem.

Jak więc widać, rodzaje pali fundamentowych różnią się w zależności od stosowanej metody. Wyróżniamy pale fundamentowe wiercone, które mogą okazać relatywnie proste w instalacji. Następnie warto wspomnieć o palach przemieszczeniowych, które charakteryzują się większą ingerencją w grunt oraz mniejszą ilością wydobywanego urobku. Na koniec, w przypadku trudniejszych środowisk pracy, warto pamiętać o palach wbijanych, które mogą być nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.