Gardenportal.pl

Dom i ogród

Koparki budowlane – w jakich pracach okazują się niezastąpione i jakie są ich rodzaje?

Koparki budowlane

Koparki budowlane są jednymi z najpotrzebniejszych maszyn na placu budowy. Ich szerokie zastosowanie, a także mnogość dostępnych modeli sprawia, że można wykorzystać tę je podczas wielu prac. Jakie są rodzaje koparek budowlanych i do czego sprawdzą się najlepiej?

Do jakich prac sprawdzi się koparka budowlana?

Koparki mimo różnic w wyglądzie i rozmiarze wykorzystywane są głównie do prac budowlanych. Sprawdzą się m.in. przy wykopywaniu fundamentów, pogłębianiu akcentów wodnych, czy podczas budowy dróg oraz mostów. Taka maszyna budowlana chętnie jest wykorzystywana także, jako koparko-ładowarka. Jej praca polega na oddzielaniu urobku, ale także jego przewożeniu, chociażby na inny środek transportu.

Najlepsze koparki budowlane — sprawdź tutaj

Koparka budowlana stanowi wsparcie, ale i odciążenie pracy robotników. Dzięki tej maszynie wykopywanie ziemi nie stanowi najmniejszego problemu. Koparka w szybki sposób wykopie rowy, przeładuje materiał na pojazd, czy wspomoże prace wydobywcze. Służy ona w główne mierze, jako pomoc w pracach ziemnych.

Koparki budowlane – rodzaje i ich zastosowania

Koparki dzielą się przede wszystkim rodzajem podwozia, napędu, ale także i sterowania. Konstrukcja podwozia może być między innymi kołowa i gąsienicowa. Wybór odpowiedniego modelu przede wszystkim powinien zależeć od terenu, na jakim będzie działała maszyna budowlana. Następnie koparki dzielą się ze względu na rodzaj napędu na trzy dostępne warianty na rynku, czyli koparki z silnikiem spalinowym, elektrycznym, a także hybrydowym. Opcji sterowania koparek budowlanych również jest kilka. W zależności od potrzeb można zakupić maszyny sterowane hydraulicznie, mechanicznie, pneumatycznie, ale także i elektrycznie.

Kolejnym ważnym podziałem koparek budowlanych, będzie ten ze względu na charakter robót:

  • Koparka chwytakowa – praca tego sprzętu opiera się na zamontowanym chwytaku na końcu ramienia koparki. Można nim z łatwością wykonać prace na terenach podmokłych m.in. do pogłębiania dna zbiorników wodnych. Ten rodzaj maszyny jest w stanie wykonać także głębokie otwory o małej średnicy np. pod studnie;
  • Koparka zbierakowa – jak sama nazwa wskazuje, ta maszyna wyposażona jest w zbierak, który umożliwia zbieranie warstw ziemi poprzez ciągnięcie go po jej powierzchni. Koparka polecana jest do gruntów, które w łatwy sposób się od siebie oddzielają;
  • Koparka przedsiębierna – stworzona jest do pracy na poziomie wykopu. Jej praca opiera się na ścisłej współpracy z transportem, na który wrzucany jest zebrany urobek;
  • Koparka podsiębierna – w przeciwieństwie do poprzedniej maszyny ta koparka pracuje na górze wykopu. Jej praca opiera się na wykopie fundamentów pod budowę bądź pod wykopy liniowe;
  • Minikoparka – to przydatny sprzęt, który znajdzie zastosowanie nawet w najmniejszych wykopach, zastępując tym samym prace ludzkich rąk. Świetnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach lub działkach ze stosunkowo małą powierzchnią.

Czym kierować się przy wyborze koparki?

Wybór koparki budowlanej zależy przede wszystkim od jej przyszłego przeznaczenia. Sprzęt, który będzie wykorzystywany na dużych wyrobiskach, powinien być dostosowany do takiej pracy. Jedynym słusznym wyborem podczas wykopów o dużej objętości będzie koparka przedsiębierna. Dostosowana jest ona do takiej pracy, jak również współpracy z innym środkiem transportu urobku.

 Z kolei do standardowych prac, jakie wykonuje koparka, sprawdzi się każda z wymienionych opcji. Jej wybór będzie różnił się jedynie skalą i charakterystyką prac.