Kuna na strychu – jak pozbyć się nieproszonego gościa?
Uciążliwe hałasy na strychu, które budzą nocą domowników? Resztki pożywienia i nieprzyjemny zapach na poddaszu? A może charakterystyczne odchody w pobliżu domu? Takie sygnały to znak, że na strychu zadomowiła się kuna. Jak się jej pozbyć i dlaczego należy zrobić to jak najszybciej?
Jakie szkody może wyrządzić kuna?
Kuna to uroczy ssak z rodziny łasicowatych. Wydłużone ciało, pokryte puszystym, brązowym futrem, osiąga ok. 50 cm długości plus jeszcze 20 cm ogona. Można ją od razu rozpoznać po białym krawaciku. Żywi się owadami, myszami, szczurami, a w sezonie letnim chętnie je owoce.
Kuna jest zwierzęciem nocnym, na dodatek bardzo hałaśliwym. Jest niezwykle sprawna, znakomicie się wspina i skacze nawet na wysokość 3 m. Jest samotnikiem, ale nawet pojedynczy osobnik potrafi być bardzo uciążliwy.
Jeśli nocą coś hałasuje, na posesji nagle są poprzewracane drobne przedmioty oraz pojawiają się charakterystyczne odchody i resztki pokarmu, to znak, żeby sprawdzić strych i poddasze. Takie ślady mogą sugerować, że jest kuna na strychu, a to może prowadzić do sporych zniszczeń. Bardzo charakterystyczny jest też ostry zapach moczu, którym zwierzę znaczy teren.
Kuna chętnie zakłada gniazda w ociepleniu dachów, preferuje miękką wełnę mineralną. Niszczy w ten sposób izolację cieplną, bo oprócz gniazda robi w niej też długie korytarze. To oczywiście zwiększa straty ciepła w domu. Uwielbia też gryźć wszelkie kable, choć ich nie je (problem znają doskonale posiadacze samochodów). Poprzegryzane, pozbawione izolacji kable mogą być przyczyną pożaru. Kuna potrafi też skutecznie zniszczyć folię dachową, kosze dachowe czy kratki wentylacyjne. Jak widać, ten niewielki ssak może wyrządzić spore i kosztowne szkody.
Skuteczne sposoby pozbycia się kuny
Co robić, gdy okaże się, że na strychu jest nieproszony lokator? Należy się go jak najszybciej pozbyć. Jednak trzeba pamiętać, że kuny należą do zwierząt prawnie chronionych, więc stosowanie np. trucizny jest niedozwolone. Jest sporo metod, które pozwolą skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie dla zwierzęcia, pozbyć się go z poddasza. Na początek warto sprawdzić, jaka jest przyczyna pojawienia się kuny. Często są to np. gniazda ptaków, myszy czy owadów, które stanowią pokarm dla kun. Po ich usunięciu kuna zwykle się wyprowadza.
Można kupić specjalne preparaty zapachowe odstraszające kuny. Dobrze się sprawdzają też odchody tygrysa i psia sierść (można o nie zapytać w najbliższym zoo). Należy je rozłożyć w miejscach bytowania kuny. Innym sposobem będzie pozwolenie psu na oznaczenie moczem ściany domu oraz kilku miejsc w ogrodzie. Dla kuny będzie to sygnał, że teren staje się niebezpieczny. Dość skuteczną metodą jest rozmieszczenie kostek toaletowych o nieprzyjemnym zapachu, jednak raczej nie należy ich umieszczać w spiżarniach.
Jednym ze sposobów pozbycia się kuny jest jej wywiezienie. Odległość musi być spora, co najmniej 15-20 km, inaczej kuna powróci. Najpierw należy jednak zwierzę złapać. Do tego nadaje się specjalna pułapka żywochwytna, którą można kupić np. w sklepach ogrodniczych. Wszelkie prace z pułapką trzeba wykonywać w rękawiczkach, aby nie zostawiać ludzkiego zapachu. Po kilku dniach od ustawienia należy włożyć odpowiednią przynętę – kawałeczek surowego mięsa, jajko czy dojrzałe owoce. Jeśli te sposoby nie dały rezultatu, warto zwrócić się do specjalistów.
Jak zabezpieczyć poddasze przed nieproszonymi gośćmi?
Po usunięciu kuny warto tak zabezpieczyć dom, aby ponownie nie pojawił się problem. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko naprawi szkody wyrządzone przez zwierzę, ale i zastosuje działania profilaktyczne sprawiające, że kuna na strychu więcej się nie pojawi.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ochronę okien dachowych i wszelkich innych otworów na dachu. Dokładnie należy sprawdzić okolice szczeliny kalenicowej i rynien, kominy wentylacyjne, a także połać dachu, ponieważ nawet niewielkie ubytki w dachówkach mogą być dogodnym wejściem dla smukłej kuny. Dobrym sposobem jest zabezpieczenie otworów specjalną stalową siatką, o odpowiedniej grubości (zbyt cienką kuny po prostu przegryzą).
Trzeba też zabezpieczyć rynny. Nadają się do tego paski drutu kolczastego, które uniemożliwią wspinaczkę. Zamiast łatać zniszczoną izolację, najlepiej jest zmienić materiał izolacyjny na taki, który nie będzie atrakcyjny dla kun, a także innych zwierząt. Dzięki temu nie będą one chciały zakładać w nim swoich gniazd. Bardzo dobrze nadaje się do tego celu wełna celulozowa i pianka poliuretanowa.
Więcej informacji na temat zabezpieczenia domu przed kunami, można znaleźć na stronie https://fastkrakow.pl/jakie-szkody-robi-kuna-na-dachu/
Dobre zabezpieczenie domu, wykonane przez solidną firmę, powinno na dłuższy czas zabezpieczyć posiadłość przed kunami. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać, czy zabezpieczenia są szczelne i czy nie pojawiły się okoliczności, które przyciągną kuny.