Gardenportal.pl

Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę do ogrodu?

pilarka

Pilarki w znaczący sposób są w stanie usprawnić wiele prac ogrodowych. Tego typu urządzenie sprawdzi się zarówno przy małych pracach typu podcinanie krzewu jak i dużych jak np. wycinka drzew w sadzie. Jakiego typu urządzenie wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Typy pilarek

Istnieją dwa główne typy pilarek. To który powinniśmy wybrać zależy w dużej mierze od ilości i intensywności prac, jakie zamierzamy wykonywać tego typu urządzeniem. Dwie podstawowe grupy pilarek to:

Pilarki spalinowe

Są z reguły dużo większymi urządzeniami od pilarek akumulatorowych. Posiadają dużą moc i nie wymagają podłączania do prądu w celu naładowania ani zasilania dzięki czemu prace można wykonywać długo nawet w miejscach pozbawionych źródeł zasilania. Pilarki tego typu są jednak dużo głośniejsze od ich elektrycznych odpowiedników ze względu na obecność silnika spalinowego, który dodatkowo emituje spaliny. Pilarki spalinowe mogą posiadać bardzo długie prowadnice, nawet do długości 1 metra. Nie znajdą one jednak zastosowania do przydomowych prac. W większości przypadków wystarczy pilarka o prowadnicy 40 cm. Urządzenia z dłuższą prowadnicą są wykorzystywane przez zawodowych drwali do wycinki dużych drzew.

Pilarki akumulatorowe i elektryczne


Drugą grupą pilarek są pilarki akumulatorowe oraz z zasilaniem elektrycznym. Akumulatorowe tak samo jak spalinowe pozwalają na pracę w dowolnym miejscu, jednak akumulator posiada najczęściej pojemność, która pozwala na maksymalnie 1,5-2 godziny pracy. Sprawia to, że tego typu urządzenia nie sprawdzą się przy intensywnej całodniowej pracy, ponieważ konieczne byłoby posiadanie kilku zapasowych akumulatorów. Dużą zaletą pilarek akumulatorowych jest ich niższa waga oraz cichsza praca w stosunku do pilarek spalinowych. Urządzenia z silnikami elektrycznymi posiadają najczęściej prowadnice o maksymalnej długości 40 cm, a akumulatorowe 30 cm. Jak już wcześniej wspomniano taka długość jednak w zupełności wystarczy do większości prac wykonywanych w ogrodzie.