Najważniejsze strefy funkcyjne w ogrodzie
Ogród to przestrzeń niezwykła. Bez względu na to jak wielką przestrzenią dysponujemy, powinna ona spełniać równocześnie kilka różnych funkcji. Jeśli chcemy, żeby było to możliwe, musimy zadbać o odpowiedni podział całego terenu, aby nie zabrakło w nim miejsca na najważniejsze strefy. Każda z wydzielonych części spełnia nieco inną rolę i jest równie ważna w kompleksowym planowaniu ogrodu. W dzisiejszym tekście opowiemy zatem, o czym trzeba pamiętać, żeby stworzyć idealny ogród, w którym będziemy chcieli spędzać każdą wolną chwilę.
Różne przestrzenie ogrodowe, czyli jak podzielić teren wokół domu?
Ogród potrafi być prawdziwą chlubą właściciela domu. Trzeba jednak włożyć sporo wysiłku, żeby go odpowiednio zaplanować.
Najczęściej całą przestrzeń dzieli się na kilka stref. Zalicza się do nich obszar:
- rekreacyjny,
- zielony,
- roboczy.
Każdy z nich pełni zupełnie inną rolę, a wspólnie pozwalają zbudować perfekcyjnie zaplanowany ogród, który będzie nie dość, że przyjemny dla oka, to także praktyczny w codziennym użytkowaniu.
Strefa rekreacyjna – podstawa dla każdego ogrodu
Z ogrodem najczęściej kojarzymy głównie przestrzeń rekreacyjną. W jej skład wchodzą przede wszystkim oczywiście miejsca, w których stawiamy meble wypoczynkowe. Mogą to być rozbudowane zestawy wypoczynkowe lub pojedyncze krzesła. Wszystko zależy od dostępnego miejsca oraz pomysłu.
Podstawową cechą mebli ogrodowych jest oczywiście zapewnienie użytkownikom maksymalnej wygody. Z tego względu stawia się na rozbudowane, komfortowe konstrukcje. Często kładzie się na nich dodatkowo poduszki, zwiększające przyjemność wielogodzinnego przesiadywania w ogrodzie.
Co powinno się jeszcze znaleźć w strefie wypoczynkowej? Warto wprowadzić do niej nieco światła. Zwiększa to funkcjonalność oraz wydłuża czas, w którym możemy wygodnie i bezpiecznie korzystać z ogrodu. Na rynku można znaleźć wiele, mocno zróżnicowanych produktów. Do najpopularniejszych zaliczają się lampy, podpinane do domowej instalacji elektrycznej, lub modele solarne.
Jeżeli chcemy wydłużyć sezon ogrodowy, można dodatkowo wprowadzić do przestrzeni rekreacyjnej specjalne promienniki. Występują w dwóch wersjach (elektrycznej lub gazowej) i sprawiają, że udaje się przyjemnie spędzać czas w ogrodzie, nawet gdy poranki oraz wieczory zaczynają być już chłodne.
Do przestrzeni rekreacyjnej zalicza się także place zabaw dla najmłodszych, które mogą w nich bezpiecznie i radośnie spędzać czas na zabawie. Ustawia się domki ogrodowe, zabawki oraz zestawy dziecięcych mebli. Wszystko po to, żeby najmłodsi mieli swój przytulny kącik, przeznaczony tylko dla nich.
Zielone płuca ogrodu – roślinność
Bez względu na to, w jakim stylu zaplanowaliśmy ogród, nie można zbudować go bez roślin. Stanowią jeden z podstawowych elementów, które z definicji muszą się znaleźć w przydomowej przestrzeni.
Obecnie pojawiają się rozmaite pomysły na roślinność w pobliżu domu. Bywa ona ograniczana wyłącznie do nisko skoszonych trawników, uzupełnionych o ozdobne kępy wysokich traw oraz drzewa. Wciąż jednak można się spotkać z precyzyjnie planowanymi obszarami z rozległymi rabatami kwiatowymi, pnączami i krzewami ozdobnymi – wszystko zależy od indywidualnych upodobań.
Rośliny w ogrodzie budują charakter przestrzeni oraz sprawiają, że relaks w pobliżu domu staje się naprawdę przyjemny. Stanowią one prawdziwy łącznik między światem natury a strefą człowieka.
Dobrze zaopatrzone zaplecze – przestrzeń robocza w ogrodzie
Jeśli chcemy, żeby ogród zawsze się dobrze prezentował, musimy wydzielić w nim miejsce o typowo roboczym charakterze.
W takiej strefie znajdują się wszelkie domki i szafy narzędziowe, służące do przechowywania dużego sprzętu, narzędzi oraz chemii ogrodniczej. Można w nich także trzymać wszelkie nadprogramowe akcesoria, które chcemy mieć w pobliżu.
Meble do magazynowania w ogrodzie są trwałe i odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Mogą spokojnie pozostać na zewnątrz przez cały rok, bez szkody dla samego wyposażenia, jak i zawartości.
W tej części ogrodu ustawia się także kosze do segregowania odpadów oraz ewentualnie kompostowniki, jeśli chcemy samodzielnie przygotowywać nawóz dla ogrodowych roślin. Dzięki temu wykorzystujemy odpadki domowe i tworzymy z nich wartościowy kompost. Pozwala to zaoszczędzić oraz wyprodukować wysokiej jakości, odżywczy nawóz, bez chemicznych dodatków.
Ogród – miejsce o wielu twarzach
Nowoczesny ogród pełni różne role. Dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby znalazło się w nim miejsce dla każdej z wymienionych powyżej stref. Co dzięki temu zyskujemy? W pełni funkcjonalną przestrzeń, która jest naprawdę piękna i pozwala wygodnie spędzać czas w pięknych okolicznościach przyrody. A czy Wy wprowadziliście już porządek do Waszych ogrodów?
***
Potrzebujesz zreorganizować swój ogród? Koniecznie odwiedź stronę Bazkar.pl, na której znajdziesz sporo wskazówek i pomysłów na piękną oraz funkcjonalną przestrzeń wokół domu.