Gardenportal.pl

Dom i ogród

Dlaczego powłoka antybakteryjna powinna być stosowana w miejscach publicznych?

klamki antybakteryjne

Przestrzeń publiczna to miejsca, do których dostęp mamy wszyscy. Często nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele mikroorganizmów bytuje na przedmiotach, których dotykamy na każdym kroku, na przykład klamkach. Rozwiązaniem problemu mogą być klamki pokryte specjalistyczną powłoką antybakteryjną z dodatkiem jonów srebra. Gdzie warto je stosować i jaką przynoszą skuteczność w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami?

W jakich miejscach warto stosować klamki antybakteryjne?

Wszędzie tam, gdzie znajdują się klamki i są powszechnie używane przez wszystkich, można z powodzeniem montować takie z powłoką antybakteryjną. Wystarczy wyobrazić sobie, że nie każdy przestrzega podstawowych zasad higieny i myje często ręce. Na naszych dłoniach przenosimy wiele bakterii, które mogą wywoływać szereg chorób. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się więc w:

  • przedszkolach i szkołach,
  • sklepach oraz galeriach handlowych,
  • urzędach, sądach, ośrodkach,
  • szpitalach i przychodniach,
  • na dworcach.

Poza klamkami drzwiowymi, również inne elementy mogą zostać pokryte tą praktyczną powłoką. Okazuje się bowiem, że przynoszą bardzo dużą skuteczność – po 24 godzinach od zastosowania powłoki ilość bakterii na danej powierzchni zmniejsza się o 97%.

Jak działa powłoka antybakteryjna stosowana na klamkach?

Jony srebra wykazują silne działanie antymikrobiologiczne. W połączeniu z substancjami czynnymi wspaniale radzą sobie z namnażającymi się chętnie na takich powierzchniach bakteriami oraz grzybami. Skutecznie zapobiegają ich mnożeniu się pomiędzy kolejnymi cyklami czyszczenia klamki. Można więc środki chemiczne stosować nieco rzadziej.

klamka antybakteryjna
Klamka antybakteryjna uniwersalna

W Polsce tylko jeden producent oferuje możliwość pokrycia swoich klamek i okuć powłoką z jonami srebra, która ma działanie antybakteryjne. Firma FAM oferuje jako jedna z nielicznych klamki wykonane z czterech surowców: cynku, aluminium, magnezu oraz tworzyw sztucznych. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy różnymi seriami i wykończeniami klamek, dzięki czemu idealnie pasują do pozostałych elementów. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się na przykład linie planetarne – Jupiter, Venus, czy Neptun. Producent oferuje sprzedaż klientom indywidualnym, ale dostarcza swoje klamki również do hurtowni i firm.

Więcej informacji na temat powłoki i jej zalet znajdziesz pod adresem: https://fam-to.pl/pl/powloka-antybakteryjna/

Na czym polega sukces powłoki antybakteryjnej?

Dzięki specjalnej kombinacji jonów srebra oraz substancji czynnych skutecznie eliminuje wzrost bakterii i grzybów. Nie są w stanie się namnażać i giną. Powłoka antybakteryjna jest przy tym odporna na działanie środków chemicznych, a więc można ją czyścić środkami stosowanymi do dezynfekcji powierzchni. Dodatkowo, producent zapewnia, że jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego. Ponieważ wykazuje neutralność optyczną, nie jest widoczna dla oka. Działanie powłoki z jonami srebra jest długotrwałe i udowodnione. Po zastosowaniu w miejscach publicznych takie klamki powinny przynieść wymierne efekty. Naturalnie, nie zwalnia to z konieczności czyszczenia i dezynfekcji takich miejsc oraz zachowania podstawowych zasad higieny.