Gardenportal.pl

Dom i ogród

Na czym polega badanie geologiczne gruntu?

badanie geologiczne gruntu

Zanim rozpoczniemy budowę domu czy innej inwestycji, to należy wykonać badanie geologiczne gruntu, które może uchronić nas przed wieloma problemami. Dzięki takiemu badaniu dowiemy się przede wszystkim, czy na danej działce możliwa jest realizacja danej inwestycji. Jeśli o to nie zadbamy, to dużo ryzykujemy, bowiem z czasem ściany mogą zacząć pękać, czy budynek może nawet utracić stabilność! Dowiedz się więcej na ten temat.

Jakie uzyskamy informacje, dzięki badaniu geologicznemu gruntu?

Badanie geologiczne gruntu jest przeprowadzane przez geologa lub geotechnika. Jest ono bardzo pomocne dla architektów, którzy dzięki niemu mogą właściwie dobrać rodzaj fundamentów i zbrojenia, czy dopasować projekt do warunków gruntowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo budowanego budynku i jego mieszkańców, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na tym badaniu. Zawiera ono informację dotyczące m.in.:

  • kategorii gruntu;
  • właściwości fizykochemicznych gruntu;
  • poziomu wód gruntowych;
  • agresywności chemicznej wód gruntowych;
  • zjawisk zboczowych.

Jak przebiega badanie geologiczne gruntu?

Zasadniczo jest to dość proste badanie, które wymaga wykonania kilku odwiertów na głębokości 3-5 m. Dzięki nim geotechnik bez problemu będzie mógł określić rodzaje gruntu, warstwy, czy chociażby poziom wód gruntowych. Czasem jednak niezbędne są również badania laboratoryjne.

Według ekspertów z firmy Geologiczna Felkel & Guś, badanie geologiczne gruntu powinniśmy wykonać już, zanim dokonamy zakupu działki. Wynika to głównie z tego, że nie zawsze na danym terenie można postawić dom, czy zrealizować inną inwestycję. Warto unikać takich sytuacji, w których okazałoby się, że to niemożliwe i inwestować w profesjonalne badania gruntów, które nie kosztują zbyt wiele – jest to wydatek w okolicach 1000 a 1500 złotych, choć na ostateczny koszt wpływa wiele czynników m.in. głębokość i ilość odwiertów.

Po co wykonuje się badania gruntu?

Do sporządzenia opinii geotechnicznej niezbędne są badania geotechniczne. Wspomniany dokument składa się generalnie z trzech części – graficznej oraz opisowej i wniosków. Dzięki niemu można określić kategorię geotechniczną obiektu, jak i zakres niezbędnych badań geotechnicznych na danym terenie.

Badania gruntu powinno wykonywać przed rozpoczęciem każdej budowy – nie chodzi tutaj jedynie o domy jednorodzinne. Umożliwiają one prawidłowe postawienie fundamentów, co przekłada się na odpowiednie przenoszenie obciążenia. W ten sposób zyskujemy pewność, że użytkowany przez nas budynek będzie w pełni bezpieczny i nie będą występowały żadne problemy z budynkiem przez długie lata!