Gardenportal.pl

Dom i ogród

Co można wrzucić do kontenera na gruz?

gruz

Nawet podczas przeprowadzania małego remontu w domu powstaje wiele odpadów, które muszą trafić w odpowiednie miejsce. Nie możemy wyrzucać ich do pojemników do segregacji śmieci – jest to zabronione i grożą za to wysokie kary pieniężne. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz, do którego mogą trafić również inne odpady. Kontener na gruz – co możemy do niego wrzucać, a co nie? Dowiedz się!

Co WOLNO umieszczać w kontenerze na gruz?

Przeprowadzając remont mieszkania, często decydujemy się na likwidację jakichś ścian, co przekłada się na prace wyburzeniowe, natomiast te przyczyniają się do powstania dużych ilości gruzu betonowego i ceglanego. To pierwsza grupa odpadów, która może znaleźć się w kontenerze na gruz. Nierzadko podejmujemy również decyzję o zmianie ceramiki w kuchni czy łazienki. Stare płytki również mogą wylądować w kontenerze na gruz – dzięki temu możemy mieć pewność, że trafią one w bezpieczne miejsce.

Wynajmując kontener na gruz, możemy w nim umieścić także odpady ceramiczne takie, jak chociażby uszkodzony sedes. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby znalazła się w nim ziemia lub kamienie. Pozostałe odpady to m.in. folia, styropian, płyty kartonowo-gipsowe, framugi okien i drzwi, czy nawet kawałki wykładziny.

Czego NIE WOLNO umieszczać w kontenerze na gruz?

Wciąż wielu osobom wydaje się, że do kontenera na gruz mogą trafiać elektro-śmieci. Zdecydowanie nie powinny one tam się znaleźć, bowiem proces ich utylizacji przebiega zupełnie inaczej. Kontener na gruz nie jest również miejscem dla odpadów komunalnych, które są wytwarzane przez każde gospodarstwo domowe. Co więcej, nie możemy w nim umieszczać opon oraz odpadów medycznych.

Pozbywanie się gruzu – co mówią przepisy?

Usuwanie gruzu możliwe jest jedynie w legalny sposób. Dlatego też w przepisach prawa znajdziemy informacje, że przeprowadzając remont mieszkania, jesteśmy zobligowani do wynajęcia kontenera na gruz. Taką usługę oferuje m.in. firma Usuń Gruz, która może podstawić kontener pod wskazany adres na terenie Poznania i w okolicach tej miejscowości.
Musimy zdawać sobie sprawę, że odpady powstające podczas remontu, czyli gruz budowlany, zaliczany jest do innej kategorii aniżeli odpady komunalne, dlatego podlega utylizacji. Co więcej, osobom, które będą próbowały pozbyć się gruzu w nielegalny sposób, grożą wysokie mandaty karne – od 20 do 5000 złotych, więc lepiej nie ryzykować i zdecydować się na wynajem kontenera na gruz!