Gardenportal.pl

Dom i ogród

Najlepsza przecinarka tarczowa do metalu – jak wybrać?

przecinarka do metalu

Choć przecinarki kojarzą się głównie z cięciem materiałów drewnianych lub drewnopodobnych, na rynku dostępne są również przecinarki tarczowe do metalu. Zazwyczaj można jest spotkać w przedsiębiorstwach, gdzie są eksploatowane na większą skalę. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Czym jest przecinarka tarczowa do metalu?

Mówiąc najogólniej, przecinarka tarczowa do metalu to sprzęt, który bez problemu powinien poradzić sobie z cięciem takich materiałów jak tworzywa sztuczne, aluminium, miedź, stalowe profile czy rury. Należy pamiętać też, że jest to urządzenie, z którym raczej trudno pracować i z pewnością duże znaczenie będzie miało tu nabranie wprawy.
Wybór konkretnego modelu w dużym stopniu zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak, jest kilka spraw, które zawsze będę istotne. Przede wszystkim, nie jest to inwestycja, na której warto oszczędzać, gdyż cena zazwyczaj idzie w parze z jakością. Obróbka metalu wiąże się z dużym obciążeniem, z którym przecinarka niższej jakości może sobie po prostu nie poradzić. Dlatego też warto wybierać sprawdzonych producentów posiadających wieloletnie doświadczenie oraz stabilną pozycję na rynku.

Przecinarka tarczowa do metalu i jej rodzaje

Wyróżnić możemy różne rodzaje przecinarek tarczowych do metalu, w zależności od przyjętego kryterium. Pierwszym z nich jest sposób mocowania sprzętu. Mając to na uwadze, możemy mówić o przecinarkach ręcznych lub stołowych. Drugi typ jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorstwa, gdzie obróbce poddawane są duże ilości materiału.
Ze względu na rodzaj zasilania, dostępne mamy urządzenia z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Przecinarka spalinowa co prawda nie będzie ograniczona bez dostępność źródła prądu, lecz musimy tu zadbać o prawidłową wentylację miejsca pracy oraz odprowadzanie spalin. Przecinarki elektryczne z kolei są bardziej wrażliwe na wilgoć, a ponadto zazwyczaj odznaczają się mniejszą mocą.
Warto wspomnieć tu również o podziale na przecinarki tarczowe oraz taśmowe. Urządzenia tarczowe sprawdzą się tam, gdzie dużą dokładność nie jest wymagana. Są one także zazwyczaj nieco tańsze w porównaniu do tych taśmowych. Niemniej, to drugi typ jest przeważnie wykorzystywany w pracach precyzyjnych, a zarazem prostych. Nie oznacza to jednak oczywiście, że jedne są gorsze od drugich.
Zanim zaczniemy rozważać różne opcje przecinarek tarczowych do metalu, dobrze jest najpierw dokładnie ustalić swoje oczekiwania. To, co sprawdza się u jednej osoby, nie musi być najlepszym rozwiązaniem we wszystkich warunkach.