Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogród pełen barw i kwiatów

ogród pełen kwiatów

Piękne ogrody pod domem

Liczba miłośników ogrodnictwa wzrasta z każdym rokiem. Sprzyja temu powstawanie działek rekreacyjnych, na których znajdują się różnej wielkości ogrody. Jednakże nie tylko ogrody działkowe mogą wprawiać w zachwyt. Bardzo wiele domów posiada w swoim otoczeniu niezwykłe i ponadczasowe rośliny, które ułożone w piękne kompozycje sprawiają wrażenie uporządkowanych i wytwornych. Piękny ogród wymaga jednak zaangażowania oraz wyłożenia dużego wysilku w jego utrzymanie. Dodatkowo piękny ogród wymaga nie tylko stałego angażowania pracy, ale także środków finansowych. Konieczny jest na przykład zakup środków ochrony roślin, nawozów sztucznych lub naturalnych. Dodatkowo, co jakiś czas konieczna jest regeneracja trawnika, która także może być dość kosztowna. Spory wydatek stanowią także zakupy kolejnych roślin do ogrodu, dotyczy to zwłaszcza rzadkich roślin, dużych rozmiarów lub roślin o wyjątkowych walorach estetycznych, których cena może być tym samym wysoka.

Nawożenie roślin

Każda roślina, aby rosła zdrowo, szybko i pięknie kwitła (jak w przypadku kwiatów i roślin kwitnących) wymaga nie tylko zapewnienia odpowiednich warunków tak ich jak podłoże o odpowiednim odczynie kwasowości oraz wilgotności, ilość słońca, ale także konieczne jest zasilanie roślin przez zadawanie im odpowiedniej ilości i jakości nawozów. Na rynku dostępna jest ogromna gama nawozów. Są to zarowno nawozy sztuczne jak i nawozy naturalne. Dobrej jakości nawozy sztuczne Kraków mogą działać bardzo długo, ze względu na bardzo powolne uwalnianie składników odżywczych. Jednakże cena nawozów sztucznych jest zazwyczaj bardzo wysoka. Tym samym część osób ogranicza ich używanie do minimum.

Jakie nawozy wybrać

Poszukując dobrych nawozów pod rośliny najpierw musimy zastanowić  się jakie rodzaje roślin mamy w ogrodzie. Inne nawozy sztuczne dedykowane są dla roślin zielonych, inne zaś dla roślin kwitnących. Nawozy sztuczne najczęściej różnią się proporcjami azotu, fosforu i potasu. Na wyższe zapotrzebowanie na azot mają rośliny zielone oraz takie, które mają niewielkie kwiaty w porównaniu do części zielonej. Alternatywą dla nawozów sztucznych są nawozy naturalne, czyli tak zwane nawozy organiczne. Można je uzyskać na przykład w wyniku hodowli zwierząt, takich jak bydło czy trzoda chlewna. Alternatywnie można zrobić nawóz organiczny samodzielnie, na przykład jako bardzo popularny wśród działkowiczów wywar z pokrzywy zwyczajnej. Rosliny uwielbiają stałe dawki wysokiej jakości nawozów sztucznych i naturalnych.