Gardenportal.pl

Dom i ogród

Nasz pierwszy ogród- czy da się samemu zaprojektować własny ogród?

podlewanie ogrodu

W momencie kupna domu z ogrodem marzymy o takim zaaranżowaniu zielonej przestrzeni, która nie tylko będzie umożliwiała nam odpoczynek, ale i taką, która bezwarunkowo zachwyci naszych gości. Czy da się samodzielnie zaprojektować własny ogród? Czy lepiej zlecić to architektowi krajobrazu?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jak zaprojektować własny ogród i nie popełnić błędów
  • zraszacze Gardena w sklepie podlane.pl– dlaczego warto je zamontować w naszym ogrodzie
  • Czy warto zlecić zaprojektowanie ogrodu architektowi krajobrazu?

Zaprojektowanie ogrodu idealnego wymaga dużych nakładów pracy i sporej wiedzy w zakresie ogrodnictwa. Jednocześnie to wielka przyjemność i dobra zabawa. Dlaczego więc nie spróbować?

Samodzielne projektowanie ogrodu- o czym trzeba pamiętać?

Stworzenie ogrodu marzeń wymaga wiele wysiłku, dużo czasu i sporo pieniędzy. Jeśli chcemy urządzić go samodzielnie, może minąć sporo czasu nim stworzymy miejsce idealne. Z całą pewnością popełnimy błędy, ale dokształcając się i próbując, mamy możliwość osiągnięcia naprawdę pięknych efektów. Za nim jednak zaczniemy jakiekolwiek prace w naszym ogrodzie, musimy dobrze poznać miejsce, w którym ma być ta nasza wymarzona zielona przestrzeń. Po pierwsze – wielkość ogrodu- planowanie nasadzeni warto rozważać pod kątem dostępnego terenu. Kolejna istotna kwestia to podłoże- w ogrodzie możemy mieć podłoże w postaci ziemi: piaszczystej, gliniastej, żyznej albo jałowej, suchej lub podmokłej lub kwaśnej albo zasadowej. To od powierzchni i rodzaju gleby zależy, jakie rośliny posadźmy w naszym ogrodzie. Nie bez znaczenia jest również nasłonecznienie. Ogródek, lory jest bardziej nasłoneczniony z pewnością będzie wymagał częstszego nawadniania, a zraszacze Gardena w sklepie podlane.pl będą doskonała inwestycją. Warto także zwrócić uwagę czy w obecnym kształcie na terenie naszego ogrodu znajduje się już jakaś roślinność. W przypadku, gdy jest to stary ogród, gdzie rosną piękne stare drzewa lub są już nasadzenia sprzed lat, nie zawsze warto wycinać wszystko i zaczynać od początku. Po namyśle warto pozostawić te elementy roślinności, które są zdrowe i dosadzić do nich nowe rośliny. Naturalnie dopasowane pod kątem gatunku oraz uwarunkowań w ogrodzie, o których pisaliśmy powyżej.

Pierwszy projekt ogrodu – czy wiesz o czym marzysz?

Pierwszy projekt ogrodu powinien być takim wstępnym zarysem tego, jak wymarzony ogród ma wyglądać. Szereg czynników wpłynie realnie na realizację przedsięwzięcia i efekt końcowy. Planując rozmieszczenie roślin w ogrodzie, ich rodzaje i tak dalej, musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Po pierwsze- czy nasz ogród ma zabierać nam wiele czasu? Czy rośliny, które posadzimy w ogrodzie, mają wymagać wielu godzin pielęgnacji? Po drugie czy w ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta? W takim przypadku nie możemy posadzić niektórych roślin ze względu na bezpieczeństwo wyżej wymienionych domowników. Czy w ogrodzie chcemy hodować także warzywa i owoce takie jak ogórki, rzodkiewka, truskawki? Czy ogród ma po prostu ładnie wyglądać? Pamiętajmy także, że niektóre ładnie wyglądające elementy aranżacji ogrodu, będą wymagały od nas dużego zaangażowania i nakładów pracy. Co prawda w przypadku części spraw, można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań dostępnych na stronie  https://www.podlane.pl/ , ale nie zmienia to faktu, że będziemy musieli poświęcić ogrodowi i jego wyposażeniu więcej czasu. Równowaga pomiędzy marzeniami a naszymi możliwościami, musi być zachowana. Inaczej nas zagród nigdy nie osiągnie statusu ogrodu wypielęgnowanego w najdrobniejszych szczegółach. Czasem warto zrezygnować z marzeń na rzecz prostszych i mniej czasochłonnych rozwiązań, które wcale nie będą brzydsze.

Nie czujesz się na siłach? – zleć projektowanie ogrodu specjalistom

Jeśli projektowanie ogrodu jest na Ciebie zbyt skomplikowane, to zleć to specjalistom. Architekt krajobrazu jako osoba doświadczona i posiadająca odpowiednią wiedzę, szybciej niż niejeden z nas oceni, jak urządzić nasz wymarzony ogród. Warto opowiedzieć specjaliście o tym, jak chcielibyśmy użytkować nasz ogród i jakie rozwiązania są naszym marzeniem. To pozwoli architektowi krajobrazu na szybkie skonfrontowanie oczekiwań klienta z rzeczywistością oraz faktycznym potencjałem naszego ogrodu. Dzięki takiej współpracy powstanie ogród na miarę naszych możliwości. W trakcie projektowania ogrodu, warto zadać architektowi krajobrazu bardzo dużo pytań.  Dzięki temu rozwiejemy wszystkie nasze wątpliwości i obawy, a także uzyskamy efekt o jakim marzyliśmy. Projekt to dopiero początek przygody, sama pielęgnacja ogrodu dostarczy nam z pewnością wielu interesujących doświadczeń. Jeśli nasze możliwości finansowe nam na to pozwalają, warto cyklicznie zamawiać sezonową usługę pielęgnacji ogrodu przez specjalistów. Usługa pielęgnacji ogrodu świadczona przez wyspecjalizowaną firmę, to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich ogród będzie zawsze w doskonałym stanie. Dzięki temu nasz ogród będzie pod najlepszą możliwą opieką.