Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Jakie rozwiązanie wybrać?

ogrzewanie

 Jednym z najważniejszych etapów podczas budowy nowego domu czy przystosowywania mieszkania, jest wybór ogrzewania. Powinna być to dobrze przemyślana decyzja, ponieważ kiedy raz już zdecydujemy, czy wybieramy ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, wszelkie zmiany będą bardzo trudne i kosztowne. W poniższym artykule przeczytacie, jakie są wady i zalety obu rozwiązać.

Ogrzewanie domu: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Podjęcie decyzji dotyczącej tego, jakie grzejniki zdecydujemy się zamontować w naszym domu, jest najważniejszą, jaką podejmujemy, w zakresie ogrzewania domu. O ile piece możemy zazwyczaj wymienić, raczej łatwo, o tyle sprawa z grzejnikami nie będzie wyglądać tak bezproblemowo, dlatego bardzo ważne jest, żeby dobrze przemyśleć tę decyzję. Rozwiązania te możemy również łączyć.

Jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest wygodnym, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem,  ma jednak zarówno swoje wady, jak i zalety. Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj ogrzewania domu wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, musimy dobrze rozważyć argumenty przemawiające zarówno za, jak i przeciwko niemu.

Taki rodzaj ogrzewania domu jest przede wszystkim sporo droższy. Decydując się na nie, musimy liczyć się z kosztami około 40% wyższymi, niż w przypadku instalacji klasycznych grzejników.  Kiedy zastanawiamy się, co będzie lepsze: podłogówka czy grzejniki, trzeba też pamiętać o tym, że w razie jakiejkolwiek awarii ogrzewania podłogowego, konieczne będzie skuwanie fragmentu podłogi i wykluczenie go z użytkowania nawet na kilka tygodni.

Instalacja ogrzewania podłogowego ograniczy nas również, jeśli chodzi o zastosowaną wykładzinę – najlepsze będą takie, które dobrze przewodzą ciepło, na przykład kamień, natomiast zupełnie bez sensu będzie używanie puszystych, wełnianych dywanów, które by to ciepło blokowały. Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w domach z dużymi stratami ciepła, będzie tam trzeba zainstalować również grzejniki.

Jeśli wahasz się, czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne, musisz być świadomy, jak wiele plusów ma to pierwsze. Jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Ponieważ większość ciepła przekazuje przez promieniowanie, mniejsza jest niekorzystna cyrkulacja powietrza. Pozwala na oszczędności energii na poziomie nawet 12% rocznie. Nie wysusza również powietrza tak, jak grzejniki, dzięki niższej temperaturze.

Za ogrzewaniem podłogowym przemawia także zapewniany przez nie rozkład temperatury, dużo bardziej komfortowy niż ten występujący w przypadku grzejników. Wyższa temperatura jest tutaj bliżej podłogi, a nie na wysokości głowy. Oczywiście, nie można zapomnieć o względach estetycznych. Brak widocznych elementów grzejnika daje dużo większe możliwości co do aranżacji wnętrz.

Czy warto wybrać klasyczne grzejniki ścienne?

Oczywiście, odpowiadając na pytanie: podłogówka czy grzejniki, trzeba również dobrze zastanowić się nad wadami i zaletami klasycznych grzejników. Niestety, zazwyczaj zaburzają estetykę pomieszczenia, wprowadzając też pewne ograniczenia co do mebli, które możemy przy nich postawić. Zwiększają również ilość drobin kurzu unoszących się w powietrzu, często zdarza się również jego przypalenie. Ponadto, bardzo wysuszają powietrze. Ogrzanie za ich pomocą mieszkania wymaga również wiele energii.

Nie można jednak ukryć, że mają też swoje zalety. Przede wszystkim, za pomocą klasycznych grzejników ogrzejemy mieszkanie dużo szybciej, na przykład wracając do niego po dłuższej nieobecności, kiedy zdążyło się już wychłodzić. Nie wymagają również dostosowywania do nich pomieszczeń w specjalny sposób, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, które ogranicza nas między innymi pod względem tego, jaką podłogę będziemy mogli wybrać.