Gardenportal.pl

Dom i ogród

Plisy dachowe – podpowiadamy jaki model wybrać

plisy dachowe

Chcąc ochronić poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem, warto wybrać specjalnie przygotowane osłony okienne. W ostatnich latach dużą popularność zyskały między innymi plisy dachowe. Jest to oryginalny i ciekawy sposób na osłonięcie okien i jednoczesne uzupełnienie aranżacji okiennej.

Jednak nie jest to jedyna propozycja do okien dachowych przygotowana przez producentów osłon okiennych. Są jeszcze specjalne rolety dachowe. Sprawdź, które z tych rozwiązań najlepiej będzie pasować do Twojego domu.

Plisy dachowe – ciekawa propozycja do nowoczesnych aranżacji poddasza

Plisy dachowe to produkt wyjątkowy, wyróżniający się znacznie na tle innych osłon okiennych. Dlaczego? Przede wszystkim tkanina nie jest zwijana do góry. Składa się ją w charakterystyczną „harmonijkę”, gdyż jest ona plisowana. Oprócz tego plisy wyposażone są w prowadzenie boczne, które przytrzymuje tkaninę blisko skrzydła okiennego. To pozwala na zminimalizowanie efektu „łopotania” materiału przy otwartym oknie. Zwróć uwagę również na to, że plisy wykonywane są z różnych materiałów. Przykładowo plisy dachowe Karnix dostępne są w wersji perłowej, metalizowanej i zaciemniającej. W przypadku osłon na poddasze, szczególnie polecana jest tkanina metalizowana, która ma właściwości termoizolacyjne. Co to oznacza? Taka plisa będzie chroniła nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale i nagrzewaniem się pomieszczenia latem. Zimą natomiast zmniejszy się ryzyko utraty ciepła. Do sypialni natomiast możesz wybrać plisy dachowe z tkaniny zaciemniającej, która pozwoli na stworzenie przyjemnej atmosfery w tym pomieszczeniu.

Rolety dachowe – praktyczne i stylowe osłony okienne

Kolejną ciekawą propozycją na poddasze są rolety dachowe. Tutaj system jest podobny do tego, jaki znasz z klasycznych rolet. Nie ma tutaj jednak sznurka do sterowania roletą, gdyż wyposażona jest ona w system samoistnego zwijania tkaniny do góry. Rolety dachowe Karnix wyposażone są też w blokadę tkaniny na trzech poziomach. To pozwala na lepszą kontrolę tego, ile światła słonecznego wpada do wnętrza pomieszczenia. Również te rolety wyposażone są w prowadzenie boczne przytrzymujące tkaninę blisko skrzydła okiennego. Podobnie jak w przypadku plis, rolety dostępne są w kilku wersjach, które możesz zobaczyć na stronie marki Karnix.

rolety dachowe

Jakie osłony okienne wybrać na niższe kondygnacje?

A co w sytuacji, kiedy potrzebujesz również osłon okiennych na niższe kondygnacje? Tutaj również możesz postawić na rolety lub plisy w klasycznej odsłonie. Możesz też rozważyć wybór żaluzji drewnianych. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie w eleganckich minimalistycznych wnętrzach. Ocieplą nieco ich wizerunek i jednocześnie będą funkcjonalne osłoną okienną. Przy pełnym zamknięciu żaluzje bowiem bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenie. Oprócz tego drewno ma właściwości termoizolacyjne. To powoduje, że żaluzje z drewnianymi lamelami będą też dobrze chroniły przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Oprócz tego, zaletą tego rozwiązania jest możliwość montażu niemalże przy każdym oknie. Producent umożliwia bowiem montaż bezinwazyjny na ramie okiennej, a także inwazyjny w ścianie lub do sufitu.