Gardenportal.pl

Dom i ogród

Płyty pilśniowe – jakie jest ich zastosowanie?

płyta pilśniowa

Płyta pilśniowa jest produkowana z włókien drewnianych. Stanowi ciekawą alternatywę dla litego drewna, a ze względu na swoje właściwości okazuje się bardzo wszechstronnym materiałem, przydatnym nie tylko w meblarstwie.

Czym wyróżnia się płyta pilśniowa?

Płyta pilśniowa powstaje z rozwłóknionej tkanki drzewnej, którą następnie się spilśnia i poddaje formowaniu pod wysokim ciśnieniem. Do drewnianych włókien dodaje się klej syntetyczny, który nadaje płycie odpowiednią strukturę, a pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia materiał staje się bardzo zwarty. Do produkcji płyt pilśniowych nie stosuje się agresywnych środków chemicznych, więc można ten materiał uznać za ekologiczny i bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Płyty pilśniowe są cenione za to, że są łatwe w obróbce i można je wyginać w dowolne kształty, dzięki czemu nadają się do tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji. Są przy tym bardzo twarde i wytrzymałe na zginanie statyczne, a dzięki gładkiej powierzchni wyglądają estetycznie. Mają też tę przewagę nad litym drewnem, że kosztują mniej, nie nadają się jednak do stosowania w miejscach mocno narażonych na działanie wilgoci.

Gdzie można wykorzystać płytę pilśniową?

Płyty pilśniowe, dostępne na Siekierki.com.pl, to materiał uniwersalny, powszechnie stosowany w meblarstwie, budownictwie, stolarce i przemyśle. Wyróżnia się dwa rodzaje tego materiału: płyty twarde i miękkie. Te drugie uzyskuje się dzięki nieco innej produkcji – podczas klejenia stosowana jest tylko wyższa temperatura, ale ciśnienie się nie podnosi, przez co powstaje materiał o miękkiej, porowatej strukturze. Miękkie płyty pilśniowe sprawdzają się jako materiał izolacyjny i dźwiękochłonny, stosuje się je także do zabezpieczeń i pakowania ładunków.

Płyty twarde są gładkie i sztywne, można je giąć i obrabiać różnymi narzędziami, dlatego tak chętnie są wykorzystywane w przemyśle meblarskim oraz stolarce. Twarde płyty są dostępne w dużych rozmiarach, więc mogą zastępować drewno w budownictwie, ale pod warunkiem, że nie będą narażone na wilgoć. Stosuje się je również w przemyśle oraz środkach transportu, głównie ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną.