Pompa przeponowa – zasada działania od strony technicznej

Pompy przeponowe do urządzenia do pompowania różnej gęstości substancji. Ich niewątpliwą zaletą jest prostota działania i niska awaryjność. Jak działają i do czego można ich używać?
Zasada działania
Pompy przeponowe do wody należą do grupy pomp wyporowych, które ze względu na mało skomplikowaną konstrukcję mogą być również używane do pompowania żrących i silnie chemicznych substancji czy toksyn. Dobrze nadają się również do pompowania gęstych olejów czy zanieczyszczonej wody, stąd też ich szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Działanie takiej pompy polega na wykorzystaniu dwóch membran, które poruszają się tzw. ruchem posuwisto-zwrotnym. Membrany oddzielają substancję od powietrza. Obie membrany połączone są ze sobą wałkiem, który przechodzi przez centralną sekcję (w niej znajduje się zawór powietrzny, którego rolą jest transport sprężonego powietrza do pierwszej membrany). To właśnie pierwsza membrana wyprowadza wodę z pompy. Powietrze, które znajduje się za drugą membraną oddawane jest na zewnątrz. Druga membrana uruchamiania jest w momencie, gdy ta pierwsza osiągnie granicę skoku. Wtedy powietrze jest transportowane z pierwszej membrany na tył membrany drugiej, która odpychana jest od środkowego bloku. Zawór kulowy numer dwa jest wypychany ze swojego gniazda, jednocześnie w pierwszej komorze następuje odwrócony proces. Kiedy skok ma swój koniec, proces zaczyna się cyklicznie powtarzać.
Membrana w pompie
Pompy przeponowe membranowe wykonane są z wytrzymałych i łatwych do umycia materiałów takich jak: aluminium, stal nierdzewna, żeliwo, Kauczuk akrylonitrylo-butadienowy czy Viton. Można pompować nimi żele i oleje, brudną wodę z elementami ciał stałych, substancje żrące czy lotne rozpuszczalniki. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość rozruchu i pracy na sucho, niskie koszty serwisowania i prosta konstrukcja, za którą idzie niska awaryjność.
Praca pompy polega na przepływie pulsacyjnym, który nie może być wykorzystywany np. w przypadku przepływomierzy. Użycie go w takim właśnie procesie mogłoby bardzo zakłamać wartości odczytu przepływu. Aby móc użyć takiej pompy do zadań związanych z przepływomierzami można wykorzystać tzw. tłumiki pulsacji. Warto również pamiętać o instalacji pneumatycznej, która zmniejsza zużycie i ryzyko wybuchu sprężonego powietrza.
Pompy przeponowe to rozwiązanie zarówno do domowego i przemysłowego użytku. Prosta konstrukcja i łatwość użytkowania sprawia, że jest to sprzęt przydatny i jeżeli będzie odpowiednio użytkowany – również bezawaryjny.