Gardenportal.pl

Dom i ogród

Silikonowe formy do pieczenia – co trzeba o nich wiedzieć?

silikonowe formy do pieczenia

Jesteś w sklepie na dziale z akcesoriami kuchennymi. Twoją uwagę zwracają wesołe, jasne kolory silikonowych naczyń do pieczenia. Zastanawiasz się, czy warto stosować silikonowe formy do pieczenia? Podpowiadamy – zdecydowanie tak! Silikonowa forma do pieczenia jest jednym z produktów, który zastępuje bardziej tradycyjne formy: blaszane, drewniane, ceramiczne i szklane. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób ich używać, jakie są zalety silikonowych forma – doskonale trafiłeś! Podpowiemy i omówimy wskazówki, dzięki którym stosowanie przez Ciebie tych drobnych i uroczy pomocy kuchennych stanie się przyjemnością.

Silikonowe formy do pieczenia – dlaczego musisz sprawić, by znalazły się w Twojej kuchni

Silikonowa forma do pieczenia to doskonałe narzędzie do gotowania i pieczenia. Zapewnia pełną kontrolę nad przygotowywaniem ulubionego ciasta. Forma silikonowa jest elastyczna, łatwa do czyszczenia, zachowuje swój kształt i można ją dowolnie używać zarówno do ciast, jak i dań słonych.

Silikonowe formy do pieczenia są znacznie bardziej wszechstronne i wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne formy aluminiowe lub ze stali nierdzewnej. Ale kupując silikonową formę do pieczenia, ważne jest, aby wiedzieć, do czego będziesz jej używać, aby dokładnie wiedzieć, w jaki rodzaj formy zainwestować. Silikonowe formy do pieczenia mają wiele różnych kształtów i rozmiarów, a także tekstur i kolorów. Występują nawet w różnych wzorach, aby urozmaicić Twoje domowe wypieki.

7 najważniejszych zalet silikonowych form do pieczenia

Jakie są najważniejsze zalety form do pieczenia przygotowanych z silikonu?

 • Formy silikonowe nie wymagają smarowania ani oliwienia. Wystarczy wypełnić je masą, a po upieczeniu produkty same odchodzą od formy, bez odrywania się i niszczenia.
 • Forma silikonowa szybko się nagrzewa i nie pozostawia spalonego dna i krawędzi, w przeciwieństwie do patelni aluminiowo-stalowych.
 • Wyjmowanie jedzenia z silikonowej formy jest szybkie i bezproblemowe, wystarczy jedno obrócenie i delikatne naciśnięcie, a wypieki natychmiast niemal same z niej wyskoczą.
 • Formy silikonowe nie rdzewieją ani nie plamią – są całkowicie bezpieczne nawet po latach stosowania.
 • Silikonowe formy do pieczenia można używać w kuchence mikrofalowej, piekarniku, zamrażarce i zmywarce.
 • Sprzątanie jest bardzo łatwe – wystarczy namoczyć silikonowe formy do pieczenia, obrócić i zetrzeć wszelkie resztki po cieście. Ewentualnie zawsze możesz umyć formy w zmywarce.
 • Są lekkie i łatwe do schowania w dowolnym miejscu. Nie zajmują przestrzeni, dzięki czemu sprawdzają się nawet w bardzo małych mieszkaniach, w których zawsze brakuje miejsca w szafkach.

Czy stosowanie silikonowych form do pieczenia jest bezpieczne?

Oczywiście, że tak. Badania pokazują, że stosowanie silikonowych form do pieczenia nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Z pewnością także jedzenie pochodzące z takich foremek będzie zdrowsze niż ze starych, zardzewiałych i metalowych form. Ważne jest jednak, by decydując się na zakup silikonowych form do pieczenia wybrać wyłącznie te produkty, które posiadają certyfikaty oraz mają wysoką, potwierdzoną atestami jakość silikonu.

Jak używać silikonowych form do pieczenia? Krok po kroku

Stosowanie silikonowych form do pieczenia jest bardzo proste! Wystarczy zastosowanie kilku kroków:

 1. Upewnij się, że silikon jest czysty. Najważniejsza w kuchni jest przecież higiena! Sprawdź, czy z formie nie pozostały żadne resztki jedzenia.
 2. Nie musisz niczym smarować silikonowych form do pieczenia, ani wykładać ich papierem zapobiegającym przywieraniu.
 3. Wlej ciasto do formy.
 4. Piecz zgodnie z zaleceniami – pamietaj, by sprawdzić, do jakiej maksymalnej temperatury możesz stosować silikonowe formy do pieczenia.
 5. Wyjmij foremki z piekarnika.
 6. Poczekaj, aż jedzenie ostygnie, a silikonowe foremki do pieczenia nie będą już gorące.
 7. Usuń jedzenie z foremek.
 8. Wyczyść foremki – możesz zalać je wodą z mydłem lub włożyć do zmywarki.