Wiosenne porządki wokół domu – sprzątanie patio i tarasu po zimie
Zima to trudny czas również dla Twojego ogrodu. Na wiosnę warto zadbać nie tylko o trawnik oraz krzewy znajdujące się na posesji, ale również o taras czy patio. Aby prace z tym związane wykonać szybko i efektywnie, przydadzą się funkcjonalne sprzęty, takie jak myjka ciśnieniowa czy szczotka do kostki brukowej.
Czyszczenie tarasu i patio po zimie ze śniegu, trawy i zgniłych liści
Taras oraz patio wymagają dokładnej pielęgnacji po zimie. W wyniku długotrwałego wiatru, a także opadów deszczu czy śnieżyc mogą na nim znaleźć się różne zabrudzenia, które wpływają na nieestetyczny wygląd powierzchni. Mowa między innymi o:
- plamach po brudnym, topniejącym śniegu,
- nalotach pleśni, grzybów czy mchów,
- zgniłych liściach, opadłych z drzew jeszcze w okresie jesiennym,
- kawałkach gałęzi oraz resztkach trawy, które mogły zostać naniesione przez porywisty wiatr,
- martwych owadach,
- ziarenkach piasku, które pojawiły się w trakcie odśnieżania otoczenia domu.
Usunięcie tego typu zanieczyszczeń warto wykonać wówczas, gdy minie okres mrozów – jest to zwykle koniec marca. Dzięki temu:
- bezpośrednie otoczenie domu będzie wyglądało estetycznie, co pozwoli organizować w ogrodzie wiosenne spotkania przy kawie czy grillu,
- zwiększy się poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się po patio lub tarasie – resztki mokrych liści czy trawy mogą doprowadzić do poślizgu i upadku, a tym samym długotrwałej kontuzji ręki albo nogi,
- będzie można zapobiec uszkodzeniom podłogi, wynikającym z sukcesywnego gromadzenia się coraz bardziej uporczywych zabrudzeń.
Po uprzątnięciu śmieci warto wyczyścić taras lub patio. Czasem wystarczy użycie mopa oraz łagodnego detergentu, jednak w przypadku trwałych osadów trzeba sięgnąć po inne środki. W zależności od tego, jak wykończona jest powierzchnia, przydatne będą:
- myjka ciśnieniowa – jest skuteczna w przypadku tarasu drewnianego albo ceramicznego; zapewnia ona mocny strumień wody, dlatego za jej pomocą bez problemu zlikwidujesz wszelkie zabrudzenia,
- dmuchawa do liści, która przyda się do usunięcia również drobnych gałązek, szyszek czy piasku,
- specjalna szczotka przeznaczona do czyszczenia kostki brukowej.
Dodatkowo, jeśli między fugami pojawiły się na przykład kępki mchu, można użyć szczoteczki o twardym metalowym włosiu. Bardziej uporczywe zanieczyszczenia usuniesz za pomocą specjalistycznego środka do mycia fug bądź do usuwania zapraw spoinowych. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić jego działanie na niewielkiej powierzchni i zweryfikować, czy nie pojawią się nieestetyczne plamy.
>>Czytaj więcej na temat wiosennych porządków wokół domu.
Czyszczenie opornego brudu
Jeśli w Twoim tarasie czy patio znajduje się kamienny lub betonowy bruk, a po zimie pojawiły się na nim wyjątkowo trwałe zanieczyszczenia, trzeba sięgnąć po sprawdzone sprzęty. Dobrym wyborem są akumulatorowe szczotki do czyszczenia kostki brukowej RYOBI. Wyróżnia je to, że zapewniają one:
- łatwą obsługę – dzięki teleskopowej rurze nie musisz schylać się i klęczeć, a dwa uchwyty gwarantują stabilność oraz ergonomię podczas pracy; dodatkowym atutem jest beznarzędziowa wymiana szczotek,
- dużą mobilność – brak kabla sprawia, że bez przeszkód dotrzesz nawet do najdalszych zakątków Twojej posesji,
- wysoką efektywność czyszczenia – uniwersalna szczotka pozwala na szybkie usuwanie chwastów, trawy czy mchu z różnych powierzchni; dodatkowe końcówki ułatwiają pielęgnację sztucznej trawy czy płytek ceramicznych, a także drewnianego tarasu.
Dużą zaletą jest to, że szczotka do czyszczenia kostki brukowej RYOBI działa w oparciu o system ONE+™. W jego ramach jeden akumulator może być użyty w wielu innych sprzętach. Dzięki temu, że bateria jest bardzo wydajna (na jednym zasilaniu możesz szorować bruk nawet przez 40 minut), a jej wymiana przebiega sprawnie, wykonasz wiele następujących po sobie czynności i kompleksowo wysprzątasz ogród po zimie w krótkim czasie.
Wiosenne mycie tarasu i patio
Aby dokładnie wyczyścić powierzchnię patio bądź tarasu, warto zdecydować się na jedną z myjek ciśnieniowych RYOBI. To wielofunkcyjne sprzęty, które posłużą Ci nie tylko do pielęgnacji ogrodu, ale również umycia:
- samochodu, roweru bądź motocykla,
- elewacji domu,
- dachu oraz rynien,
- mebli ogrodowych czy basenu.
Decydując się na sprzęt RYOBI, do wyboru jest:
- pistolet natryskowy, który pozwala pobrać wodę z dowolnego zbiornika, w tym beczki na deszczówkę – usunięcie nawet najtrwalszych osadów umożliwia dysza 3 w 1 z funkcją turbo, która wytwarza 4 razy silniejszy strumień w porównaniu do tradycyjnego węża ogrodowego,
- myjka ciśnieniowa z ekonomicznym i bezawaryjnym silnikiem bezszczotkowym – została ona wyposażona w dyszę 5 w 1, ułatwiającą przełączanie funkcji oraz pozwalającą na wytworzenie ciśnienia do 120 barów, jak również zintegrowany zbiornik i aluminiową rączkę dla wygodniejszej obsługi.
Oba urządzenia są przydatne do tego, aby szybko usunąć z drewnianego bądź ceramicznego tarasu albo patio naloty pleśni czy stare liście. To sprzęty, które odznaczają się dużą wydajnością i komfortem w trakcie użytkowania.
Zabezpieczenie na nowy sezon
Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni tarasu lub patio na pewno pojawi się pytanie, jak ją zakonserwować, aby podczas kolejnej zimy nie doszło do jej nadmiernego zabrudzenia czy uszkodzenia. Sposób impregnacji zależy od tego, z czego wykonano podłogę. Jeśli jest to:
- drewno, warto zastosować olej, który podczas kolejnej zimy będzie stanowił skuteczną ochronę przed przenikaniem wilgoci oraz zabrudzeniami, mogącymi spowodować pękanie materiału – zanim nałożysz go, usuń stare powłoki, do czego przyda Ci się szlifierka kątowa,
- beton, w jego przypadku sprawdzi się specjalny preparat, który aplikuje się raz na 3–5 lat – ułatwia on mycie kostki oraz stanowi zabezpieczenie przed wykwitami soli,
- ceramika, skuteczny będzie dedykowany impregnat, który zapobiega wnikaniu wody w mikrouszkodzenia – warto ponadto wymienić każdy uszkodzony kafel, a także uzupełnić ubytki w fugach,
- kamień, pamiętaj, że podłoga z piaskowca czy wapienia wymaga co 3 lub 4 lata aplikacji środka, tworzącego nieprzepuszczalną powłokę – stanowi on wystarczającą ochronę przed wilgocią czy mchem.
Dzięki wykonaniu takich czynności będziesz mieć pewność, że powierzchnia tarasu lub patio stanie się odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Efektem będzie wydłużenie jej żywotności oraz ułatwienie utrzymania jej w nienagannym wyglądzie.