Rozmnażanie storczyków. Jak rozmnażać storczyki w domu?
Naturalnie storczyki, czyli orchidee rozmnażają się poprzez zapylenie, jednak tak samo jak sposób wzrostu w naturze, w warunkach domowych warunki rozmnażania są odmienne. Dzięki odpowiedniej wiedzy możesz samodzielnie rozmnażać storczyki w domu i nie jest to zadanie przesadnie skomplikowane. Przygotuj się, dokładając staranności w oczyszczeniu przestrzeni oraz narzędzi, których będziesz używał/a do dzielenia rośliny. W ten sposób zadbasz o minimalizację rozwoju zakażeń bakteryjnych u młodych roślin i zwiększysz szansę ich stabilnego, zdrowego wzrostu.
Rozmnażanie storczyków w domu – poznaj specyfikę uprawy orchidei
Storczyki są bardzo efektownymi roślinami w okresie kwitnienia, a ich uprawa nie wymaga specjalnych umiejętności i pogłębionej wiedzy. Dzięki odrobinie zaangażowania i systematyczności możesz mieć piękne, elegancko prezentujące się rośliny, a nawet samodzielnie rozmnażać storczyki przez podział. Z jednej rośliny uzyskasz zaszczepki, które mają szansę rozwoju w warunkach domowych. Storczyki lubią lekką, przepuszczalną glebę i bardzo ważny jest odpowiedni dobór doniczki do storczyków. Powinna być ona dość wąska, wysoka i koniecznie przezroczysta, co pozwoli dotrzeć promieniom słonecznym do korzenia rośliny, poprawiając proces fotosyntezy. Storczykom warto zapewnić dużą ilość promieni słonecznych, jednak ich liście nie powinny dotykać szyby. To mogłoby spowodować poparzenie. Storczyki podlewaj raz, dwa razy w tygodniu (zależne od pory roku) miękką wodą. Aby odżywić osłabioną roślinę, warto przygotować dla niej płukankę z wody i cynamonu. Storczyki wypuszczają pędy w październiku i listopadzie, kwitną obficie w miesiącach zimowych, raz w roku, by w okolicy marca/kwietnia zwiędnąć i pozwolić opaść kwiatostanom.
Rozmnażanie storczyków z łodygi – sprawdzony sposób
Z łodygi można rozmnażać odmiany storczyków: Vanda oraz Phalaenopsis. Pęd, który posiada około 30 cm wysokości i wytwarza dużo korzeni powietrznych będzie doskonały. Aby rozmnożyć storczyk z łodygi, należy odciąć precyzyjnie wierzchołek pędu na 1 cm poniżej korzeni i włożyć sadzonkę do doniczki, wypełnionej korą sosnową, wymieszaną z torfem oraz piaskiem. Sadzonkę regularnie należy podlewać miękką wodą. W ten sposób, dostarczając roślinie odpowiedniej ilości światła i wilgoci, zapewnisz jej odpowiednie warunki wzrostu.
Rozmnażanie storczyków z liścia nie jest trudne
Rozmnażanie storczyków z liścia wymaga precyzji oraz użycia ostrego skalpela, dzięki któremu odetniesz liść z kawałkiem pnia (sam liść nie posiada punktu wzrostu). Taki liść warto pozostawić na około 8–10 godzin, najlepiej na noc – do obeschnięcia i utworzenia się błony. Gdy ten proces się dokona, natrzyj roślinę nawozem do formowania korzeni, a następnie przygotuj roztwór wody z węglem aktywnym i umieść w nim liść z elementem pnia. Poczekaj do ukorzenienia się rośliny. Wtedy możesz storczyk umieścić w doniczce, wypełnionej przepuszczalną, lekką ziemią, zmieszaną z korą sosnową, torfem i piaskiem. Świetnie sprawdzają się gotowe mieszanki do storczyków. Roślinę, przełożoną do doniczki, podlej po upływie trzech dni.
Jakie warunki należy stworzyć dla rozmnożonych storczyków?
Rozmnożone storczyki warto podlewać miękką wodą i regularnie zraszać ich liście. Doskonale czują się w ekspozycji południowej i zachodniej, jednak latem warto ustawić je w zacienionym miejscu i zadbać o zwiększenie poziomu wilgotności w ich otoczeniu. Storczyki prezentują się doskonale, jeżeli są regularnie nawożone, nie należy jednak ich przenawozić. Storczyki, których podłoże jest zbyt wilgotne, mogą nabyć infekcji grzybiczej, czego oczywiście należy unikać. Efektowne, obficie kwitnące rośliny doskonale prezentują się w miesiącach zimowych. Kwitną raz w roku, bardzo długo, bo aż przez kilka miesięcy. Wiosną i latem warto regenerować je i zadbać o ich stabilny wzrost. Pamiętaj o miękkiej wodzie, jeśli wodociągowa jest twarda, użyj filtrów lub podlewaj rośliny deszczówką. Sprawdzi się również woda demineralizowana oraz regularny prysznic, który pozwoli odświeżyć liście i doskonale nawodnić orchidee.