Gardenportal.pl

Dom i ogród

Rynek nowych mieszkań w Polsce – najnowsze informacje

rynek mieszkań

Pandemia koronawirusa spowodowała sporo zawirowań w różnych dziedzinach gospodarki, przewidywano więc, że rynek nowych mieszkań w Polsce zostanie dotknięty niemałym kryzysem. Tak się jednak nie stało, choć w wielu miastach w krajach nastąpiła stabilizacja, jeśli chodzi o ceny.

Nowe mieszkania w Polsce – gdzie staniały, a gdzie podrożały?

W kwietniu 2020 r. największy wzrost cen (o ok. 1,5-2 proc.) nowych mieszkań w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano w Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Średnia stawka za 1 m kw. wyniosła w Krakowie 9742 zł, w Gdańsku 8925 zł oraz 6356 zł w Łodzi. Na sześć głównych rynków kraju tylko we Wrocławiu spadły ceny – przeciętnie o 1 proc. Za 1 m kw. powierzchni nowego mieszkania trzeba zapłacić w stolicy Dolnego Śląska nieco ponad 8500 zł. Z kolei ośrodkami, gdzie wyraźnie widoczna jest stabilizacja, są Poznań i Warszawa. Inwestycje deweloperskie nie zwalniają tu tempa pomimo tego, że nowe lokale mieszkalne zdrożały nieznacznie, bo jedynie o ułamek procenta stawki za metr kwadratowy. Ceny zatem wyhamowały, jednakże jak przewidują eksperci z firmy deweloperskiej Ronson, za jakiś czas wszystko wróci do stanu sprzed pandemii – tym bardziej, że popyt na nowe mieszkania wcale nie zmalał.

Czy koronawirus zmienił zwyczaje kupujących?

W całej Polsce zapotrzebowanie na nowe mieszkania w dalszym ciągu jest ogromne. W związku z pandemią wielu kupujących postanowiło wstrzymać się z nabyciem nieruchomości, jednakże większość z nich nie zamierza zmieniać swoich planów w tym obszarze. Deweloperzy odnotowali wzrost zainteresowania mieszkaniami z dużymi balkonami oraz z wyjściem do ogródka – zaistniałe okoliczności dobitnie pokazały, że każda dodatkowa przestrzeń sprzyjająca relaksowi jest bardzo wysoko w cenie. Duże zainteresowanie wzbudzają również mieszkania o większej powierzchni (ponad 50 m kw.). Część nabywców liczy się z możliwością opóźnień, lecz deweloperzy na ogół zamierzają trzymać się harmonogramów i realizować inwestycje w wyznaczonych wcześniej terminach.