Skandynawski ogród – azyl dla duch i ciała
Styl skandynawski to jeden z trendów ostatnich lat, który także w Polsce cieszy się rosnącą popularnością. Skandynawska recepta na szczęście według filozofii hygge odnosi się również do aranżacji przestrzeni. Według niej, ma ona na celu łączenie estetyki z prostotą i funkcjonalnością.
Ogród skandynawski, czyli jaki?
Ogrody w stylu skandynawskim wyróżnia przede wszystkim minimalizm. Liczba elementów powinna być ograniczona do minimum, zarówno jeśli chodzi o małą architekturę, meble, jak i roślinność. Ten rodzaj aranżacji przestrzeni wymaga zatem uporządkowania i harmonijnej kompozycji. Tego rodzaju ogrody nie wymagają uprzedniego projektowania, jednak całość powinna sprawiać wrażenie przemyślanej, a jednocześnie klimatycznej konstrukcji. Ogród powinien być przestronny oraz nasłoneczniony. Stąd ogrody skandynawskie wyróżnia jasna, harmonijna kolorystyka oraz proste linie. Barwy typowe dla tej aranżacji to zieleń, szarość, kolor ziemisty i biel, ponieważ odzwierciedlają surowy klimat Skandynawii. Styl skandynawski cechuje także zastosowanie naturalnych materiałów takich jak drewno, len czy bawełna.
Styl skandynawski w ogrodzie – postaw na dodatki
Aby Twój ogród nabrał prawdziwie skandynawskiego charakteru, powinieneś postawić także na współgrające ze sobą dodatki – https://www.missdeco.pl/kategoria/ogrod. Mogą być to wiszące doniczki, szklane latarenki świeczniki czy metalowe donice na stojakach. W licznych aranżacjach ogrodów skandynawskich znajduje się taras, najczęściej drewniany, który jest prosty i jednolity. Jego wyposażenie stanowią stoliki i krzesła z drewna lub z technorattanu. Dobrym rozwiązaniem są wygodne fotele wiklinowe i surowe stoły i ławy. Wiele osób sięga po dywaniki i narzuty w jednolitych kolorach, a nad głowami zawiesza girlandy lub zawieszki z roślinnymi motywami. Efektownym dodatkiem na wieczorne spotkania będzie łańcuch świetlny, a klimatu całości dodadzą na przykład dzwoneczki ze szkła lub muszelek. Warto pamiętać, że skandynawskie dekoracje nie powinny przytłaczać, ale tworzyć spójną i jasną przestrzeń. Najlepiej jeśli wtopią się w otaczającą zieleń, aby stworzyć efekt przytulnego, naturalnego azylu dla ciała i ducha.