System nawadniania ogrodu – krok po kroku
Pierwszym zadaniem Adama w raju było wykopanie rowu, który miał służyć do melioracji rajskiego ogrodu. Na szczęście w dzisiejszych czasach można to zrobić dużo łatwiej. Po wykonaniu prac montażowych można się cieszyć systemem nawadniania, który sam zadba o stałą wilgotność o odpowiedniej porze dnia i nocy. Dlatego warto poznać i wdrożyć zasady konstrukcji automatycznych kompleksów do nawadniania trawników i całych ogrodów.
Co jest wymagane na pierwszym etapie konstrukcji systemu nawadniania?
Przed przystąpieniem do budowy systemu zraszającego warto zaopatrzyć się w elementy konstrukcyjne, które pozwolą na doprowadzenie wody. Odpowiednie nawadnianie ogrodu nie obędzie się bez rur, złączek i sprzętu hydraulicznego. W przypadku tworzenia drenażu przyda się duża warstwa żwiru. Jeśli system ma działać w pełni automatycznie to trzeba kupić sterownik programowany, służący do ustawienia momentu podlewania. Zazwyczaj jest połączony z czujnikiem wilgotności, który umieszcza się w glebie.
Do samej budowy przyda się zestaw narzędzi. Należy do nich taśma mierząca odległości, paliki do mocowania oraz sznurek. Pomoże to w oznaczeniu miejsc, które będą przeznaczone pod system zraszania. Potrzebne będą narzędzia do cięcia rur, szpadel do kopania rowków i klucz nastawny, który połączy wszystkie złączki. Aby stworzyć doskonałe systemy nawadniania, warto zaopatrzyć się w sprzęt najwyższej jakości.
Skąd można czerpać wodę do zraszania i podlewania?
Kolejną sprawą jest zadbania o źródło wody. Aby nawadnianie ogrodu spełniało swoją funkcję, potrzebny jest nieprzerwany strumień podlewający rośliny. Istnieją dwa główne rodzaje źródeł wody. Są to wodociągi i studnie. Ten pierwszy wybór jest dosyć kosztowny, może pochłaniać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dlatego lepiej postarać się o własne, niezależne źródło, które pozwoli cieszyć się czystą wodą.
Określenie stref zraszania
Instalacja podlewająca musi uwzględniać usytuowanie oraz architekturę ogrodu. Skuteczne nawadnianie ogrodu powinno być ograniczone do powierzchni trawnika i brać pod uwagę ilość wody do podlewania. Dlatego warto stworzyć plan, który będzie określał strefy zraszania. Można je narysować za pomocą cyrkla. Przyjmuje się, że zraszacze rotacyjne obejmuje promień 10 m, natomiast rozwiązania statyczne to 5 m. Trawnik może obejmować kilka zraszaczy, zależnie od powierzchni.
Wykonanie drenażu i montaż systemu
Po wykonaniu ogólnego planu można wreszcie przystąpić do pracy. Na początku warto zamontować pompę głębinową w studni. W przypadku instalacji domowej można pompę dołączyć do zestawu hydroforowego. Rury do zasilania systemu zraszającego będą ukryte pod ziemią, dlatego trzeba wykopać rowki na głębokości ok. 20-30 cm. Po ich wykopaniu układa się rury, łączy je ze sobą i ze zraszaczami. Na koniec osadza się puszki przyłączeniowe, zraszacze oraz systemy sterujące nawadnianiem.