Gardenportal.pl

Dom i ogród

Tunele foliowe – wiosną nie zapomnij o ogrzewaniu!

tunel

Tej wiosny pogoda nie rozpieszcza ogrodników i plantatorów. Temperatury spadają nawet poniżej zera. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na dogrzanie tuneli foliowych wiosną (i nie tylko). Niektóre rozwiązania nie będą Cię kosztować ani złotówki…

Czy trzeba ogrzewać tunele foliowe wiosną?

To zależy – od warunków pogodowych, konstrukcji tunelu foliowego, jego położenia na działce czy potrzeb uprawianych w nim roślin. Wiosną 2021 temperatury są prawdziwie zimowe, dlatego przed rozpoczęciem sadzenia i siania roślin, warto zadbać o właściwe ocieplenie i ogrzewanie tunelu foliowego. Odpowiednia temperatura wewnątrz namiotu w decydującym stopniu wpływa na obfitość zbiorów i tempo rozwoju roślin. Większość uprawianych pod tunelem gatunków wymaga temperatury nie niższej niż 21oC w ciągu dnia i co najmniej 17 oC w nocy. Oznacza to, że podczas wiosennych przymrozków możesz stracić całą plantację…

Tunel foliowy ogrodowy na warzywa 2,5x4m szklarnia Dollo Garden
W solidnym, ogrzewanym tunelu foliowym możesz uprawiać warzywa, mimo wiosennych przymrozków

Podstawa to solidny tunel foliowy

Żeby potem nie wydawać majątku na ogrzewanie tunelu foliowego, zadbaj o wybór właściwego modelu i o jego optymalne usytuowanie na działce. Solidne tunele foliowe posiadają lekką, wytrzymałą i stabilną konstrukcję, wykonaną ze stali malowanej proszkowo oraz folię z mocnego, wysokojakościowego poliestru. Obecność okien pozwala wpuścić do wnętrza więcej słońca. Tunele ogrodnicze z oknami, odporne na wodę, wiatr i promienie UV, kupisz przez internet bezpośrednio od producenta – firmy Dollo.

Tunel foliowy ogrodowy na warzywa (2x3 m)
Tunel foliowy ogrodowy na warzywa (2×3 m)

Wybierz odpowiednią lokalizację dla tunelu foliowego

Drugim krokiem w kierunku stworzenia optymalnego mikroklimatu w szklarni ogrodowej foliowej, jest jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła. Wybierz odpowiednie miejsce na działce. Powinno ono być nasłonecznione i chronić konstrukcję tunelu foliowego przed wiatrem. Może to być np. fragment posesji przy garażu, wysokim żywopłocie, budynku gospodarczym czy krzewach.

Zadbaj o ocieplenie tunelu foliowego

Warto dodatkowo ocieplić tunel ogrodniczy od wewnątrz lub z zewnątrz za pomocą specjalnej, ogrodowej folii termoizolacyjnej. Ogranicza ona straty ciepła nawet o 30%. Ściągniesz ją, gdy średnie dobowe temperatury skoczą powyżej 12 stopni. Alternatywnie możesz użyć zwykłej folii bąbelkowej. To tańsze rozwiązanie. Również podłoże tunelu warto przykryć folią, słomą lub agrowłókniną.

Zainwestuj w ogrzewanie tunelu foliowego (opcjonalnie)

System ogrzewania przyda Ci się zwłaszcza, jeśli planujesz całoroczne uprawy lub uprawiasz głównie rośliny ciepłolubne. Instalacja grzewcza zapewni Ci spokój i niezależność od warunków pogodowych, jednak wiąże się z nakładami finansowymi. Do wyboru pozostają rozmaite technologie grzewcze, dopasowane do zróżnicowanych potrzeb plantatorów. Popularne jest m.in. zautomatyzowane ogrzewanie tunelu piecem (np. na biomasę odpadową). Do wyboru pozostają także inne rozwiązania, jak ogrzewanie powietrzem, gazowe, wodne czy elektryczne. Do ogrzewania małych tuneli foliowych minimalnym kosztem niektórzy polecają… wkłady do zniczy.

Wstaw do tunelu foliowego obiekty zatrzymujące i uwalniające ciepło

Umieść w foliowej szklarni ogrodowej różne elementy, które magazynują i uwalniają energię cieplną. Przykład? Kamienie, kostka brukowa czy beczki z wodą. Jeśli masz takie obiekty w domu, ta metoda nie będzie Cię kosztować praktycznie nic.

Używaj kompostu

Użyźnianie podłoża za pomocą nawozu organicznego wywołuje procesy, podczas których wytwarzana jest energia cieplna. Dodatkowo możesz umieścić kompost w centralnym miejscu tunelu. Pamiętaj, by szczelnie zasuwać drzwi. Kompost przyciąga szkodniki!