Umowy wynajmu domu – na co zwrócić uwagę?
Umowy wynajmu domu to główny dokument regulujący wzajemne prawa oraz obowiązki wynajmującego i najemcy domu. Sporządzone w poprawny sposób, zgodnie z literą prawa, zabezpieczają interesy (zarówno najemcy, jak i wynajmującego). Do sporządzania umowy należy jednak podchodzić niezwykle skrupulatnie. Jeśli zależy nam, by odpowiednio zabezpieczyć się na przyszłość przed oszustami lub trudnymi sytuacjami, jakie może rozstrzygnąć jedynie sąd, warto zweryfikować umowę przed podpisaniem.
Nie każdy najemca czy wynajmujący posiada duże doświadczenie i fachową wiedzę prawniczą w tym zakresie. Jeśli sam nie dysponujesz dostateczną wiedzą w tematyce wynajmu domu, warto skorzystać z usług prawnika od nieruchomości. Adwokat nieruchomości pomoże Ci na każdym etapie – także podczas sporządzenia umowy najmu domu.
Umowy wynajmu domu – potrzebne zapisy
Sporządzając umowy wynajmu domu na ogół wynajmujący i najemcy wiedzą, czego oczekują od drugiej strony. Jednak określenie wzajemnych praw i obowiązków wymaga odpowiedniej formy, w której wszystko zostanie przelane na papier. Pomoc prawnika od nieruchomości pozwala m.in. zabezpieczyć się przed nieuczciwymi zapisami umowy, oraz gwarantuje, że wszystkie postanowienia będą zgodne z literą prawa.
Najważniejsze zapisy umowy najmu domu:
- dane osobowe stron (imię, nazwisko, nr PESEL, nr i seria dowodu osobistego, adres zamieszkania, itp.),
- dokładny opis przedmiotu umowy pomiędzy stronami (powierzchnia domu oraz działki wraz z dokładnym opisem wyposażenia, umeblowania),
- określenie okresu najmu,
- uprawnienia i obowiązki najemcy oraz wynajmującego,
- wskazanie wysokości kaucji (jeśli została ustalona) i warunków jej egzekwowania,
- wysokość czynszu wraz z określeniem formy zapłaty oraz okresu płatności,
- określenie kto, w jakiej formie i do którego dnia miesiąca, regulował będzie opłaty związane z wynajmem np. media, opłaty eksploatacyjne,
- zasady, na jakich umowa może zostać rozwiązania, wypowiedziana (oraz okres wypowiedzenia).
Oświadczenia do umowy wynajmu domu
Powyższe wytyczne, które muszą znaleźć się w umowach wynajmu domu, z pewnością nikogo nie dziwią. Są to raczej standardowe wymagania, które zastosować można do wielu rodzajów umów. Jednak w przypadku umów najmu domu warto pamiętać też o kilku innych kwestiach.
Jedną z najważniejszych czynności jest dokładne obejrzenie całej powierzchni domu przed jego wynajęciem (wraz z powierzchnią wynajmowanej działki). Potrzebny jest dokładny spis stanu, w jakim dom się znajduje, wszystkich sprzętów wraz z oświadczeniem wynajmującego, które powinien podpisać najemca. Wymagane jest również oświadczenie wynajmującego o prawie do wynajmu danej nieruchomości, mówiące o tym, że jest on jej właścicielem w świetle prawa.
Dobrą praktyką jest również oświadczenie, w którym to najemca zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich warunków umowy, w tym przede wszystkim do odpowiedniego dbania o powierzone mu mienie.
Ważne też, by jasno określić, że najemcy nie przysługuje prawo oddania do użytkowania wynajmowanego przez siebie domu w części lub całości innym osobom (chyba, że za wyraźną zgodą wynajmującego).