Gardenportal.pl

Dom i ogród

Żelatyna do kwiatów w roli domowego nawozu – efekty jej stosowania Cię zaskoczą!

Żelatyna do kwiatów w roli domowego nawozu - efekty jej stosowania Cię zaskoczą!

Rośliny doniczkowe to naturalne ozdoby w naszych wnętrzach. Aby jednak pięknie się prezentowały, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne nawożenie roślin. Nie każdy wie, że dobry nawóz do kwiatów domowych można przygotować samodzielnie i to z kilku powszechnie dostępnych składników. Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najprostszych w wykonaniu preparatów, jest odżywka do kwiatów z żelatyny. Dlaczego warto systematycznie ją stosować?

Żelatyna jako nawóz do kwiatów – efekty stosowania

Stosując nawozy, dostarczamy roślinom cennych składników odżywczych. One z kolei odwdzięczają się zdrowym i efektownym wyglądem. Wiele osób sięga po gotowe nawozy dostępne w marketach i sklepach ogrodniczych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać naturalne nawozy domowe. Ich skuteczność niczym nie odbiega od efektów stosowania kupnych preparatów.

Doskonałym przykładem jest żelatyna do podlewania kwiatów. W jej składzie znajdziemy azot – składnik występujący w wielu odżywkach o uniwersalnym zastosowaniu. Żelatyna idealnie sprawdzi się jako nawóz do popularnych roślin domowych, takich jak skrzydłokwiat, fikus, storczyk czy wężownica. Efekty jej stosowania najlepiej widać na roślinach, które produkują tlen i oczyszczają powietrze, a więc tych o dużych, zielonych liściach. Zawarty w żelatynie azot wzmacnia system korzeniowy i pobudza roślinę do wzrostu. Co więcej, jego obecność sprawia, że liście stają się bujne i soczyście zielone, a kwiatostany – dorodne i liczne. Odżywka do kwiatów z żelatyny zwiększa też odporność roślin na choroby, jednocześnie chroniąc je przed nieestetycznym zżółknięciem liści, wyschnięciem czy całkowitym zamarciem.

Odżywka do kwiatów z żelatyny – przygotowanie krok po kroku

Niektórzy rezygnują ze stosowania domowych nawozów, ponieważ obawiają się, że przygotowanie ich jest skomplikowane i czasochłonne. Wiele odżywek można jednak przyrządzić zaledwie z dwóch czy trzech składników, które większość z nas ma w swoich domach. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie!

Jak zatem zrobić domowy nawóz do kwiatów na bazie żelatyny? Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy, że do niedużej szklanki z gorącą wodą wsypiemy jedną łyżkę żelatyny w proszku. Następnie roztwór rozcieńczamy w trzech szklankach zimnej wody, a całą miksturę energicznie mieszamy. Najlepiej przelać ją do dużej butelki i kilkukrotnie wstrząsnąć, by składniki dobrze się połączyły.

Tak przygotowaną odżywką zasilamy rośliny raz na cztery tygodnie lub częściej, wlewając miksturę prosto do doniczki z rośliną. Nawóz z żelatyny najczęściej stosowany jest w pielęgnacji kwiatów domowych, jednak wspaniale sprawdza się także w uprawie roślin ogrodowych. Doświadczeni ogrodnicy używają go do warzyw liściastych, zwłaszcza sałaty, jarmużu czy szpinaku. Ten domowy nawóz poprawi też wygląd trawnika.

Dlaczego warto stosować nawozy domowej roboty?

Czy rzeczywiście warto stosować domowe nawozy, gdy w sklepach dostępna jest tak szeroka gama różnorodnych preparatów? Choć na efekty działania samodzielnie przygotowanych odżywek trzeba trochę poczekać, to cierpliwość z pewnością popłaca! Naturalne nawozy domowe są na ogół bezpieczniejsze niż gotowe środki, które łatwo przedawkować. Źle dobrany lub zbyt agresywny preparat wyrządzi roślinie więcej szkody niż pożytku. Stosując organiczny nawóz, zapewniamy swoim kwiatom niezbędne składniki odżywcze bez ryzyka ich uszkodzenia czy naruszenia parametrów gleby.

Wieloskładnikowe nawozy potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Decydując się na przygotowanie odżywki z tego, co mamy w domu – czasem nawet z odpadków – zaoszczędzamy sporo pieniędzy. Zyskane w ten sposób fundusze można wykorzystać na kupno kolejnych okazów do swojej domowej kolekcji, ozdobnych donic czy modnych stojaków na kwiaty. Zdecydowanie warto więc stosować organiczne nawozy. To najlepszy sposób, by dostarczyć swoim ulubionym roślinom makro oraz mikroelementów potrzebnych do ich prawidłowego rozwoju.