Gardenportal.pl

Dom i ogród

Budleja – cięcie na wiosnę, jesień czy zimę? Jak i kiedy przycinać budleję?

Budleja - cięcie na wiosnę, jesień czy zimę? Jak i kiedy przycinać budleję?

Budleja jest pięknym rozłożystym krzewem przyciągającym chmary motyli. Potrafi niesamowicie przyozdobić ogród i taras, ciesząc zmysły domowników i gości. Jak każda roślina ozdobna, wymaga określonej pielęgnacji. Sadząc budleję, należy skupić się na prawidłowym jej przycięciu i procesie nawożenia. Cięcie tego krzewu rodzi pytania, na które warto sobie odpowiedzieć.

Budleja – cięcie na wiosnę czy jesienią?

Budleja to okazały krzew o rozłożystym kwiatostanie. Przyciąga motyle i cieszy oko swoim pięknem. Majestatyczna uroda tego krzewu przyciąga coraz to większe zainteresowanie polskich ogrodników i gospodyń domowych. Nieobeznani z uprawą tej rośliny stawiają pytania dotyczące sposobu jej pielęgnacji. Kiedy ciąć budleję Dawida? Roślina ta nie jest dostosowana do mroźnego klimatu. Ekspozycja rośliny na działanie silnego mrozu doprowadza ją do przymarznięcia. Warto wziąć tę informację sobie do serca przed rozpoczęciem uprawy. Przycinanie budlei powinno się odbywać dwukrotnie w ciągu roku.

Taka częstotliwość może wpędzić w konsternację niedoświadczonych ogrodników, ale ta piękna roślina powinna być przycinania właśnie dwa razy do roku. Kiedy ciąć budleję? W przypadku tej rośliny zaleca się przycinanie wiosną, w trakcie jej okresu wegetacyjnego. Zimowe przycinanie krzewu nie wchodzi w rachubę ze względu na małą tolerancję budlei na niską temperaturę. Drugim okresem, w którym należy skupić się na przycinaniu budlei, jest sezon po przekwitnięciu rośliny, a więc wczesną jesienią.

Cięcie budlei na wiosnę – jak to zrobić?

Wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego tego krzewu (marzec-kwiecień) należy wziąć się za przycinanie rośliny. Od poprawności całej operacji zależy prawidłowy wzrost tej rośliny. Cięcie budlei wiosną przebiega dość radykalnie. Pędy tej rośliny skraca się bowiem do wysokości 1m nad ziemią. W niektórych przypadkach nawet połowę z tej wartości. Tak drastyczne przycięcie pędów nie poleca się jednak starszym roślinom, ponieważ można doprowadzić tym samym do ich obumarcia.

Pielęgnacja tej rośliny wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego pozwoli cieszyć się jej pięknem przez cały okres kwitnienia. Cięcie budlei na wiosnę obejmuje też takie działania, jak usuwanie przemarzniętych i uszkodzonych pędów. To pozwala zdrowiej wzrastać roślinie. Dbałość o prawidłowo przeprowadzone przycinanie wpływa na równy przekrój i zdrowe rozrastanie się krzewu.

Budleja – cięcie jesienią

Najważniejszym krokiem, aby zachować zdrowy wygląd budlei, jest prawidłowe przycinanie jej wiosną. Wysiłek ten odpłaca się zachwycającym wyglądem krzewu. Skoro wiadomo, jak ciąć budleję na wiosnę, to warto przejść do procesu przycinania jej tuż po przekwitnięciu. Ważne, aby nie czynić tego w czasie zaawansowanej jesieni ze względu na działanie niskich temperatur. W grę wchodzi co najwyżej wczesna jesień.

Jak traktować tak piękną roślinę, jaką jest budleja Dawida? Cięcie odbywające się tuż po przekwitnięciu polega na usuwaniu przekwitłego kwiatostanu. W tym przypadku nie skraca się pędów tak, jak ma to miejsce u progu sezonu wegetacyjnego.

Budleja – cięcie na wiosnę jest ważne

Zdrowy wygląd krzewu wymaga specjalnych działań. Wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy, którzy pracują z takimi roślinami, jak budleja. Cięcie tego krzewu powinno odbywać się wiosną, wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego i kiedy temperatura na to pozwala. Podstawowe usunięcie przydługich pędów pozwala rozwijać się roślinie prawidłowo. Zabieg ten jest wart świeczki, bo szeroki kwiatostan odmienia ogród zdecydowanie na lepsze.

W ramach podsumowania warto zwrócić uwagę na termin i sposób przycięcia krzewu. Najważniejsze jest przycięcie wiosną, a na pytanie, jak ciąć budleję, odpowiedzieć można, że to zależy. Inaczej przycina się ją wiosną, inaczej w sezonie wczesnojesiennym. Poza procesem usuwania pędów i przekwitłego kwiatostanu skupić się też należy na prawidłowym nawożeniu rośliny. To jeden z dwóch czynników wpływających na proces zdrowego rozrastania się krzewu. Przed sezonem wegetacyjnym zalecane są wieloskładnikowe nawozy dla roślin kwitnących.