Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ziołowy ogródek w Twojej kuchni – sprawdź, jak go zrobić!

Ziołowy ogródek w kuchni

Kto z nas nie chciałby mieć w swojej kuchni wspaniale zaaranżowanego, ziołowego ogródka, z którego będzie można korzystać podczas przygotowywania domowych posiłków? Wbrew pozorom ziołowy ogródek można bardzo łatwo i szybko stworzyć w każdej kuchni. Jedyne, czego tak naprawdę potrzebujemy, to okno i dostęp do światła dziennego, niezbędnego dla roślin do wzrostu. Jak taki ogródek wykonać i na jakie zioła postawić?

Przygotowujemy miejsce na ogródek ziołowy

Zdecydowanie najlepszym miejscem na ogródek ziołowy będzie parapet kuchenny. Z jednej strony gwarantuje maksymalną ilość naturalnego światła, na jaką możemy liczyć we wnętrzach, z drugiej – nie zajmie dodatkowej przestrzeni ani nie spowoduje wrażenia bałaganu czy zagracenia. Dobrze jest zapewnić sobie łatwy dostęp do ogródka ziołowego, gdyż wówczas chętniej będziemy z niego korzystać i się nim opiekować.

Jeśli decydujemy się na urządzenie mini ogródka na parapecie, warto wybrać takie firany do kuchni, które będą odrobinę krótsze lub też wycięte na dole w łuk – takie, które dadzą nam swobodny dostęp do doniczek umieszczonych bezpośrednio na parapecie. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie krótkiej firanki w górnej części okna, a w dolnej zainstalowanie tak zwanej zazdrostki, czyli mniejszej firany na dodatkowych wspornikach. Inna warta rozważenia opcja to roleta firanowa, którą możemy spuszczać na dowolną wysokość. Wiele atrakcyjnych propozycji firan do kuchni i innych dekoracji okiennych ma dla nas polska marka Eurofirany.

Wybieramy doniczki, w których będziemy uprawiać zioła

To bardzo istotne, aby doniczki wyglądały estetycznie i same w sobie były ozdobą kuchni. Możemy zdecydować się na plastikowe doniczki, które mają otwory odpływowe i które umieścimy na dodatkowych spodeczkach. Jeśli natomiast wybierzemy ceramiczne (lub inne) osłonki, pamiętajmy o tym, aby nigdy nie sadzić w nich roślin bezpośrednio. W takim przypadku sadzimy zioła w doniczkach produkcyjnych, które mają otwory drenażowe, i dopiero je umieszczamy w osłonce.

wybieramy-doniczki-w-ktorych-bedziemy-uprawiac-ziola.jpg

Aranżując swój ogródek, możemy zdecydować się na pojedyncze doniczki, ale i na donicę piętrową lub też jedną większą, podłużną doniczkę, w której zrobimy kompozycję różnych ziół. Pamiętajmy przy tym, aby każdej roślinie zapewnić odpowiednią ilość miejsca do jej wzrostu.

Sadzimy lub wysiewamy zioła – to proste!

Aby założyć nasz ziołowy ogródek, możemy zdecydować się na zakup gotowych już sadzonek w sklepie ogrodniczym czy nawet w markecie. Pamiętajmy, że wszystkie nowe roślinki musimy przesadzić do odpowiedniego podłoża. Może to być ziemia uniwersalna z kompostem, perlitem czy też keramzytem. Dobrze, aby podłoże trzymało wilgoć, ale jednocześnie było przepuszczalne i nie powodowało gnicia korzeni. Każdą zakupioną sadzonkę przesadzamy do pojemnika o jeden rozmiar większego niż ten, w którym dotychczas rosła.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia samodzielnego wysiewu ziół. W takim przypadku musimy zakupić nasiona bazylii, tymianku, mięty, melisy czy lubczyku, a następnie przyszykować sobie doniczki oraz podłoże do wysiewu. Takie podłoże jest oczyszczone z siewek chwastów i przygotowane tak, aby możliwe było utrzymanie jego stałej wilgotności, niezbędnej do kiełkowania. Pamiętajmy tylko, aby do jednej doniczki nie wysiewać od razu całej paczki nasion, ponieważ potem będą one wymagać pikowania. Wystarczające będzie wysianie kilku nasion do każdej doniczki. Czas oczekiwania na skiełkowanie wynosi od jednego do dwóch–trzech tygodni w zależności od odmiany. Natomiast satysfakcja z samodzielnie wyhodowanych roślinek zapewne będzie ogromna.

Artykuł sponsorowany.