Gardenportal.pl

Dom i ogród

Zniesienie współwłasności nieruchomości – sposób na stanie się wyłącznym właścicielem

nieruchomość

Bardzo często nieruchomość nabywana jest przez kilka osób i staje się należącym do nich dobrem wspólnym. Typowe są również sytuacje, w których osoby dziedziczą jeden dom, bądź mieszkanie. Nie zawsze jest to problematyczne, jednak prędzej czy później może pojawić się chęć stania się jedynym właścicielem danej nieruchomości. Co wtedy zrobić?

Uzyskać porozumienie

Rozwiązaniem jest uruchomienie procedury, która ma na celu zniesienie współwłasności nieruchomości. To, w jaki sposób będzie ona przebiegać, jest zależne od podejścia prezentowanego przez wszystkich właścicieli. Jeśli są oni zgodni, wystarczy udać się do notariusza i zawrzeć stosowną umowę, co najczęściej ogranicza się wyłącznie do jednej wizyty w kancelarii. To szybka i bezproblemowa opcja, której jedyną wadą jest stosunkowo wysoki koszt. Osoby, które chciałyby choć trochę go zminimalizować i którym aż tak bardzo nie zależy na czasie, powinny rozważyć wystosowanie wniosku do sądu. Ten dokona podziału nieruchomości prawdopodobnie już podczas pierwszej rozprawy. Należy jednak pamiętać o tym, że z uwagi na ilość spraw sądowych, może ona zostać wyznaczona dopiero po dwóch lub trzech miesiącach od momentu złożenia właściwego wniosku. Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości jest również jedynym rozwiązaniem w przypadku braku zgodności między właścicielami i żadnych szans na wypracowanie wspólnego stanowiska. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy każdy pragnie zatrzymać nieruchomość w całości, lub nie zgadza się z wysokością kwoty, jaką musiałby w tym celu zapłacić pozostałym.

Zniesienie współwłasności nieruchomości – na czym dokładnie polega?

Jak dokładnie przebiega zniesienie własności nieruchomości? Istnieje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest fizyczny podział nieruchomości, jeśli jest to realne do przeprowadzenia. W wyniku takich działań, przykładowo dany dom może zostać podzielony na dwa samodzielne lokale mieszkalne, lub dana działka – na dwie mniejsze. Drugim rozwiązaniem jest przyznanie nieruchomości na wyłączną własność tylko jednemu z właścicieli, jednocześnie zobowiązując go do spłaty właściwej sumy na rzecz pozostałych. Ustalają oni między sobą terminy i zasady spłat, lub jest to narzucone przez postanowienia sądu, w oparciu o wycenę nieruchomości dokonaną przez biegłego sądowego. To, komu zostanie przyznana nieruchomość, zależne jest od takich czynników, jak: sytuacja rodzinna, kondycja finansowa, czy stopień związania z nieruchomością. Ostatnim sposobem jest zdecydowanie o jej egzekucyjnej sprzedaży i odpowiedni podział uzyskanych w jej wyniku środków. To zdecydowanie najmniej korzystna opcja, gdyż wiąże się z kosztami postępowania sądowego, oraz wynagrodzeniem komornika  pobieranym przez niego za przeprowadzenie licytacji komorniczej.

Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży udziału (współwłasności) w nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny, polecamy kontakt z profesjonalną firmą oferującą skup udziału w spadku.