Gardenportal.pl

Dom i ogród

Astry. Kiedy sadzić, jak uprawiać i dlaczego usychają?

astry

Marcinki, czyli astry, to kwiaty bardzo popularne. Ich niezwykle szeroki wybór, który liczy około 250 gatunków, pozwala na stworzenie wspaniałych aranżacji ogrodowych. Astry dzielą się przede wszystkim na niskie i wysokie. A poszczególne gatunki różnią się od siebie również kolorem kwiatostanów oraz ich budową. Jak uprawiać astry? Kiedy można je sadzić i co może doprowadzić do ich usychania?

Astry wieloletnie i astry jednoroczne

Z reguły astry to kwiaty jesienne wieloletnie, chociaż liczne gatunki kwitną również wiosną i latem (np. astry alpejskie) – są to zatem astry bylinowe. Istnieje także odmiana jednoroczna astrów – są to astry chińskie, które nie zaliczają się do bylin. Okres ich kwitnienia rozpoczyna się od lipca, trwając do ostatnich dni września. Warto nadmienić, że astry chińskie mają około 1000 odmian.

Popularne w Polsce astry nowobelgijskie kwitną natomiast od końca sierpnia do września. Przy czym najdłużej kwitnące odmiany astrów towarzyszą nam do listopada. Astry można sadzić na rabatach, ogrodach skalnych, obwódkach rabat czy wzdłuż ścieżek ogrodowych.

astry

Astry uprawa – najważniejsze informacje

Astry marcinki to rośliny mrozoodporne, które doskonale czują się w polskim klimacie. Lubią gleby żyzne, lekko przepuszczalne, próchnicze o odczynie zasadowym lub obojętnym. Nie lubią natomiast gleb podmokłych i ciężkich. Należy je sadzić w miejscach o dużym nasłonecznieniu, co sprawia, że wspaniale kwitną.

Przy czym w miejscach nieco zacienionych także będą rosły, jednak może to nie pozwolić im na wykazanie ich pełnego potencjału. Astry dobrze czują się w towarzystwie wyższych roślin, które zapewnią im osłonę przed wiatrem. Rozmnażanie marcinków odbywa się zazwyczaj poprzez podział (jesienią) lub poprzez zdrewniałe sadzonki (wiosną). Można także zdecydować się po prostu na kupione astry sadzonki przygotowane do posadzenia w glebie. Natomiast astry chińskie zazwyczaj wysiewa się z nasion.

Ile marcinek na rabacie?

Rozstaw sadzonek astrów na rabacie zależy od siły wzrostu konkretnego gatunku. Wysokie marcinki zaleca się sadzić w odległości od około 50 do 70 cm. Natomiast niskie astry sadzi się co 20-30 cm. Ilość astrów na rabacie zależy zatem przede wszystkim od wielkości samej rabaty przy zachowaniu oczywiście zalecanych odstępów. Astry niskie można sadzić na skraju rabat. Natomiast wysokie doskonale prezentują się w większych skupiskach w towarzystwie innych kwiatów i roślin, takich jak tulipany, malwy, narcyzy czy trawy ozdobne.

astry

Dlaczego astry usychają?

Ogólnie astry wykazują odporność na krótkie susze, jednak w przypadku dłuższych okresów bez wody może dojść do ich usychania. Zwłaszcza astry nowobelgijskie i nowoangielskie mają niestety do tego tendencję. Dlatego też w przypadku dłuższego braku deszczu należy je podlewać. Jeśli chcemy, aby astry były piękne, zdrowe i nie gubiły dolnych liści, podlewanie może być bardziej intensywne, jednak bez przesady, trzeba podlewać je na tyle, aby utrzymać wilgoć w glebie. Zbyt duża ilość wody może bowiem przyczynić się do rozwoju chorób grzybiczych astrów. Warto również pamiętać o tym, żeby w czasie podlewania rośliny nie zamoczyć jej liści.