Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czym są topy marihuany?

topy marihuany

W odniesieniu do marihuany bardzo często stosuje się określenie „topy”. Jest to nic innego jak żeńskie kwiaty konopi, które suszy się, a następnie używa do palenia. Co warto wiedzieć o topach i ich suszeniu? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Co warto wiedzieć o topach marihuany?

W momencie, gdy roślina zwana konopią rozpoczyna kwitnąć i jej masa kwiatowa rośnie, zaczynają się pojawiać topy marihuany, czyli żeńskie kwiatostany tej rośliny. Inaczej mówiąc, topy pojawiają się wraz z przejściem z fazy wegetatywnej rośliny do kwitnienia. Pierwszym etapem jest pojawienie się białych włosków, które formują się w kwiatostany o coraz to większej masie. Topy marihuany możemy wyhodować samodzielnie, nabywając wcześniej odpowiednie nasiona. Warto zrobić to w legalnych sklepach, specjalizujących się w sprzedaży nasion tych roślin, takich jak chociażby Pan Pestka. Jeśli planujesz zakupić nasiona, zwróć uwagę, aby były to nasiona marihuany feminizowane – zyskasz wówczas pewność, że wyhodujesz z nich pożądane topy marihuany.

Jak suszy się topy marihuany?

Aby móc w 100% wykorzystać topy marihuany, należy je dobrze przygotować. Bez odpowiedniej wiedzy możemy pozbawić się smaku, mocy i zapachu topów, o które nam przecież chodzi. Na początek należy podkreślić, że świeżo ścięte topy posiadają bardzo dużą ilość wody – wartość ta sięga nawet 75%. Aby topy nadawały się do palenia, trzeba je wysuszyć. Warto uzbroić się w cierpliwość – zbyt szybkie suszenie sprawi, że marihuana będzie miała gorzki posmak. Aby skutecznie wysuszyć topy, należy obciąć gałęzie konopi z topami, usunąć liście i zawiesić nasze topy do góry nogami. Topy nie mogą wisieć blisko siebie, ponieważ może to spowodować ich spleśnienie.

Topy należy suszyć w odpowiedniej temperaturze, najbardziej optymalna to ok. 20 stopni Celsjusza. Pierwsze trzy dni są kluczowe, ponieważ właśnie wtedy odparowuje większość wody. Po upływie tego czasu powinniśmy zmniejszyć temperaturę o około 2-3 stopnie, aby topy nie schły od tego momentu zbyt szybko. Poza temperaturą niezwykle istotna jest także wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 50%. Po pierwszych 3 kluczowych dniach można ją delikatnie zwiększyć o 10%. W miejscu suszenia powinna panować ciemność, jednak musi być jednocześnie zachowana cyrkulacja powietrza – w tym celu można zastosować chociażby wentylator. Topy będą odpowiednio wysuszone w momencie, gdy gałązki nie będą się wyginać, a łamać. Elastyczność gałęzi to oznaka, że w topach znajduje się jeszcze woda i wymagają one suszenia.