Energooszczędne i wygodne, czyli wybieramy najtańsze ogrzewanie do domu
Idealne ogrzewanie do domu powinno być nie tylko wydajne, ale także oszczędne. Dzięki temu zapewniamy sobie optymalne warunki do życia, bez rujnowania domowego budżetu. Które rozwiązania grzewcze warto zatem wprowadzić do domu? Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na praktyczne i efektywne ogrzewanie przestrzeni do życia.
Energooszczędne i przyjazne środowisku?
W naszym kraju wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem grzewczym są kotły na węgiel, które choć generują niskie koszty, nie są jednak najefektywniejsze, a przy tym w olbrzymim stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne.
Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Nowoczesne instalacje równocześnie mają za zadanie zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, zwiększenie wydajności oraz redukcję zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Najczęściej z domowych kominów do atmosfery dostają się dwutlenek węgla, tlenki siarki i azotu oraz benzopiren.
Zaprezentowane poniżej rozwiązania mają za zadanie zmniejszyć ich emisję, przy równoczesnym ograniczeniu kosztów ogrzewania. Jak zatem ogrzać dom, żeby nie wydać majątku, dbać o środowisko, a przy tym zapewnić sobie maksymalny komfort?
Pompa ciepła – niskie koszty i czerpanie ze źródeł odnawialnych
Pompy ciepła cieszą się sporym zainteresowaniem osób prywatnych, które szukają wygodnego i wydajnego ogrzewania do domu. W ich przypadku niestety na początek trzeba nastawić się na wydatek, gdyż urządzenie jest stosunkowo drogie, w porównaniu z innymi typami instalacji. Jednak warto potraktować to jako inwestycję, która naprawdę szybko się zwróci.
Pompa pozwala na uzyskanie większej części energii potrzebnej do ogrzania domu ze źródeł odnawialnych, jak choćby gruntu, powietrza lub wody. Urządzenie następnie nieco je ociepla i wprowadza do odbiornika, czyli domowej instalacji grzewczej. Nie ma tu więc mowy o zakupie jakichkolwiek dodatkowych surowców, a jedyny koszt, który ponosimy to energia elektryczna potrzebna do prawidłowego działania sprężarki.
Ogrzewanie podłogowe – regulowanie ciepła podłogi a energooszczędność
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, również ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne) potrafi być niezmiernie energooszczędne. Przy tego typu rozwiązaniach mamy bowiem możliwość precyzyjnej regulacji temperatury.
Wnętrze dobrze utrzymuje temperaturę, bez konieczności ogrzewania całej masy powietrza, które wypełnia pomieszczenie. Dla uzyskania odpowiednich warunków potrzebujemy też niższej o około 2 stopnie temperatury niż przy standardowych grzejnikach. A komfort ciepłych stóp odczuwamy od razu.
Gazowe kotły kondensacyjne – czy naprawdę są ekologiczne?
Ogrzewanie gazowe również stanowi pomysł na zapewnienie ciepła w domu naprawdę małym kosztem, choć w tym przypadku trzeba się liczyć z wahaniem kosztów, spowodowanym zmianami cen u dostawców.
Odpowiednia infrastruktura grzewcza pozwala na ograniczenie zużycia surowca do minimum, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na kotły kondensacyjne. Urządzenie tego typu wytwarza ciepło nie tylko z samego spalania gazu, ale także ze spalin, co sprawia, że ogrzewanie jest maksymalnie wydajne, przy znaczącym ograniczeniu niepotrzebnych wydatków.
Kotły są też bardziej przyjazne środowisku niż piece węglowe. W procesie spalania nie emitują pyłów ani benzopirenu, a ilość tlenków siarki i azotu jest naprawdę niewielka.
Fotowoltaika, czyli samowystarczalność energetyczna
Na koniec ciekawostka. Coraz większą popularnością w domach prywatnych cieszą się w ostatnim czasie panele fotowoltaiczne, które pozwalają na stworzenie własnej, domowej elektrowni. Tak pozyskaną energię można wykorzystać także do zasilania domowego ogrzewania. Podobnie jak w przypadku pompy ciepła, tak i przy panelach trzeba na początek zainwestować dość sporą kwotę, jednak zdecydowanie się to opłaca.
Poniesione wydatki szybko się zwracają, a w naszym budżecie każdego roku zostaje nawet kilka tysięcy złotych. Instalacja jest poza tym bezkosztowa, a przy tym w pełni przyjazna środowisku – nie dochodzi bowiem do emisji szkodliwych gazów i pyłów. Zyskujemy pełną niezależność od dostaw energii z zewnętrznych źródeł, ogrzewanie elektryczne działa sprawnie, a przy tym w pełni dbamy o kondycję powietrza w naszej okolicy.
Ciepło idzie w parze z oszczędnościami
Odpowiednie zaplanowanie instalacji grzewczej w domu i zdecydowanie się na rozwiązania wydajne i równocześnie przyjazne środowisku naprawdę się opłaca.
Zapewniamy sobie bowiem optymalne warunki do życia, troszczymy się o przyszłość naszej planety, a w kieszeni zostaje nam sporo pieniędzy, które możemy wydać na co tylko zechcemy.
***
Chcesz ogrzewać dom wydajnie i tanio? Koniecznie odwiedź stronę: https://econovli.pl/content/13-elektryczne-ogrzewanie-podlogowe-elektryczne-maty-grzewcze-maty-grzejne, na której znajdziesz praktyczne porady i wskazówki, która instalacja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.