Gardenportal.pl

Dom i ogród

Facelia – pożyteczna roślina o wysokich walorach dekoracyjnych

Facelia – pożyteczna roślina o wysokich walorach dekoracyjnych

Nasiona facelii to znakomity wybór do przydomowego ogrodu, gdy zależy nam nie tylko na roślinie pięknej, ale i bardzo pożytecznej. Facelia zaliczana jest do roślin miododajnych. Jej posadzenie to sposób na zapewnienie pszczołom cennego pokarmu. Z facelii pozyskiwany jest smaczny i bardzo zdrowy miód faceliowy. Co warto wiedzieć przed posadzeniem tej rośliny? Jak wybrać pełnowartościowe nasiona facelii?

Kilka słów o facelii

Facelia to jednoroczna roślina wchodzące w skład rodziny ogórecznikowatych. Jest ona nazywana także wiązanką wrotyczową. Jej bliskimi krewnymi są miodunka, żywokost, ogórecznik, żmijowiec czy nawrot. Facelie w naturalnych warunkach występują w Ameryce Północnej i Południowej. Warto zdawać sobie sprawę, że pod nazwą facelia kryje się około 200 gatunków roślin. Najwyższe facelie w sprzyjających warunkach osiągają do 80 centymetrów wysokości. Liście tej rośliny są pojedyncze, skrętoległe, nieparzyście pierzasto złożone lub klapowane. Facelie posiadają dekoracyjne, niebieskie, dzwonkowate kwiaty. Pierwsze facelie zakwitają w czerwcu i kwitną zazwyczaj do sierpnia. Okres wegetacji tych roślin trwa 100 dni. Facelie uprawia się jako rośliny dekoracyjne, miododajne (przyciągają pożyteczne owady takie jak pszczoły czy trzmiele), pastewne i na nawóz zielony (poprawia on strukturę gleby). Floryści wykorzystują kwiaty facelii do tworzenia efektownych bukietów. Pozyskiwany z facelii miód faceliowy jest ceniony ze względu na swoje unikalne walory smakowe i prozdrowotne.

Co trzeba wiedzieć o uprawie tej rośliny?

Uprawa facelii nie powinna sprawić problemów nawet początkującym ogrodnikom. Roślina ta jest w stanie rosnąć nawet na ubogiej glebie (co więcej poprawia jej strukturę, dzięki czemu jest dobrym przedplonem dla bardziej wymagających roślin). Idealne podłoże jest natomiast zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Pamiętajmy o tym, że facelii nie należy sadzić na glebach podmokłych.

Nasiona facelii dobrze jest sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów.

Facelie wykazują wysoką odporność na niskie temperatury (wytrzyma mróz do 8 stopni Celsjusza poniżej zera), dlatego ich nasiona można sadzić bezpośrednio do gruntu już wczesną wiosną. Glebę pod uprawę facelii należy dobrze przygotować – musi być ona dokładnie przekopana i wolna od chwastów.

Facelie są dobrym towarzystwem dla wielu innych roślin, gdyż są w stanie ograniczać rozwój chwastów, a nawet hamować rozwój grzybów przyczyniających się do rozwoju chorób roślin.

Uprawa facelii nie jest czasochłonna. Trzeba jednak pamiętać o regularnym, umiarkowanym podlewaniu tej rośliny (facelia jest w stanie znieść okresowe niedobory wody). Jeżeli zdecydowaliśmy się ją posadzić w słabej jakości glebie, warto jest ją dodatkowo nawozić (do tego celu najlepiej sprawdzą się nawozy mineralne; pamiętajmy jednak, żeby unikać nawozów o wysokiej zawartości azotu, gdyż ograniczą one kwitnienie).

Kupujemy wysokogatunkowe nasiona facelii

Sukces w uprawie facelii uzależniony jest od wyboru wysokiej jakości nasion. Dobrze jest kupować nasiona jedynie z oferty renomowanych, polskich producentów. Gwarantują nam oni, że nasiona facelii są pozyskiwane z kontrolowanych, ekologicznych upraw, a także posiadają aktualny termin przydatności (nasiona sprzedawane na wagę są bardzo często przeterminowane). Pamiętajmy, że opakowanie nasion nie może być uszkodzone. Bardzo ważne jest też, żeby było szczegółowo opisane.