Gardenportal.pl

Dom i ogród

Hibiskus doniczkowy – jak o niego dbać?

hibiscus

Hibiskus to ozdobna roślina doniczkowa, którą można hodować w domu, jednak trzeba poświęcić jej nieco uwagi. Hibiskusy najczęściej kwitną na fioletowo lub różowo i posiadają okazałe i rozłożyste kwiaty. W uprawie domowej roślina może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.

Jak wygląda hibiskus?

Doniczkowy hibiskus potocznie nazywany jest chińską różą. To rozłożysta roślina dekoracyjna, która w domowych warunkach może osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Przez cały rok hibiskus cieszy oko dużymi, ozdobnymi zielonymi i lekko błyszczącymi liśćmi, z kolei od wiosny do jesieni – kolorowymi, nieco lejkowatymi kwiatami. Hibiskus doniczkowy swoją wyjątkową urodę zawdzięcza okazałym płatkom korony, a także dość mocno wyeksponowanemu słupkowi, który zdobią liczne kremowe i żółte pręciki na szycie. Roślina najczęściej kwitnie na kolor fioletowy i różowy, ale odmiany ozdobne mogą również kwitnąć na czerwono, biało, pomarańczowo, żółto czy kremowo. Hibiskus doniczkowy to wyjątkowo ozdobna roślina, jednak aby cieszyła oko pięknym kwiatostanem, wymaga odpowiedniej i dość wymagającej pielęgnacji.

Idealne warunki do uprawy hibiskusa doniczkowego w domu

Roślina najlepiej rozwija się na jasnym i osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słońca stanowisku. Liście hibiskusa są bardzo delikatne, dlatego też poprzez intensywną ekspozycję na ostre słońce, mogą ulec poparzeniu. Roślina najlepiej wsadzić do średniej wielkości doniczki, w ziemię dość żyzną, próchniczą, przepuszczalną i o lekko kwaśnym odczynie pH. Hibiskus wymaga regularnego, ale jednocześnie umiarkowanego podlewania, ponieważ źle znosi, gdy podłoże jest zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne. Optymalna temperatura dla rośliny latem to około 22-25 stopni Celsjusza. W okresie wegetacyjnym wymaga również nawożenia, najlepiej nawozami płynnymi do kwitnących roślin. 

Jak pielęgnować różę chińską?

W cieplejsze miesiące roślina może stać na balkonie bądź w mieszkaniu, jednak w sezonie od listopada do stycznia, należy przenieść ją do widnego, ale niezbyt ciepłego pomieszczenia. Idealne miejsce do przejścia hibiskusa w stan spoczynku jest np.: oszklona weranda, gdzie temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie, mniej więcej. 15-18 stopni Celsjusza. Hibiskus doniczkowy przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza zacznie zrzucać liście. Przed rozpoczęciem okresu wegetacji, czyli wczesną wiosną, warto roślinę przyciąć. Dzięki tej czynności hibiskus będzie kwitł bardziej obficie, a jego pokrój będzie bardziej kompaktowy i zwarty. Z kolei pod koniec zimy, mniej więcej w lutym, hibiskusa trzeba sukcesywnie przyzwyczajać do większych temperatur powietrza. W tym czasie roślina wymaga również częstszego podlewania i nawożenia. Roślinę można wystawić na taras lub balkon (w widne miejsce i osłonięte przed słońcem), gdy minie ryzyko występowania wiosennych przymrozków. Hibiskusa należy wówczas monitorować, kontrolując na bieżąco wilgotność ziemi w donicy, by w razie takiej potrzeby podlać roślinę.