Jak sadzić drzewka kolumnowe?
Nie każdy może sobie pozwolić na zorganizowanie w swoim ogrodzie sadu owocowego. Co zrobić, gdy miejsca jest mało, a mimo to chcesz w nim mieć wiśnie, jabłonie czy sadzonki owocowych krzewów?
Czym są drzewka kolumnowe
Nie uwierzysz, ale na zaledwie dziesięciu metrach kwadratowych możesz co roku sadzić jabłonie, gruszki, śliwki, czereśnie, brzoskwinie i zbierać obfite plony. To bardzo proste, jeśli mówimy o kolumnowych odmianach drzew. Te mają kształt kolumny, ich gałęzie są cienkie i wąskie. Kiedy owoce dojrzewają, wydaje się, że dojrzewają bezpośrednio na pniu drzewa.
Główne zalety kolumnowych odmian drzew owocowych
Pierwszą i najważniejszą zaletą kolumnowych odmian drzew owocowych jest ich niewielki rozmiar. Dla tych osób, które nie mają możliwości założenia tradycyjnego ogrodu, drzewka owocowe kolumnowe będą prawdziwym zbawieniem.
Ze względu na mały rozmiar, możesz je sadzić dosłownie wszędzie. Odmiany kolumnowe drzew owocują wcześnie. To drugi i zarazem bardzo znaczący plus dla każdego ogrodnika. Wczesne dojrzewanie drzew sprawia, że zaczynają owocować już w drugim roku po posadzeniu. Wyróżniają się również wysoką wydajnością – z jednej jabłoni kolumnowej można zebrać nawet 15 kilogramów jabłek. Kolejną zaletą kolumnowych odmian drzew jest łatwość w pielęgnacji i konserwacji. Drzewa kolumnowe mają walory dekoracyjne. A w czasie kwitnienia i na etapie owocowania staną się prawdziwą ozdobą twojego ogrodu.
Zasady sadzenia drzewek kolumnowych
Bez względu na to, czy są to sadzonki moreli, czy sadzonki wiśni wybieraj raczej dobrze oświetlone miejsca w południowej części ogrodu. Drzewka należy sadzić w odległości jednego metra od siebie. Otwory na sadzonki powinny mieć co najmniej 60×70 centymetrów. Lepiej jest wcześniej uformować dziury, aby ziemia opadła przed sadzeniem.
Jeśli planujesz sadzić nie dwa lub trzy drzewa, ale kilkanaście – warto postępować zgodnie z zaleceniami doświadczonych ogrodników i kopać nie dziury, ale okopy. Przygotowany otwór lub wykop należy wypełnić niewielką warstwą ściółki i nawozów – potasu i fosforu – po jednej łyżce stołowej.
Następnie sadzonkę umieszcza się w zagłębieniu i przykrywa ziemią, bardzo dokładnie zagęszczając glebę. Po posadzeniu drzewa należy je podlewać i ściółkować. Ze względu na specyfikę budowy sadzonki kolumnowe nie wymagają przycinania. Wystarczy regularnie podlewać i nawozić glebę.