Gardenportal.pl

Dom i ogród

Lampki nocne – jak wybrać idealny produkt do przytulnej sypialni?

lampy

Sypialnia to miejsce, w którym zaszywamy się z dala od świata i innych domowników. W tej przestrzeni możemy zregenerować siły, odpocząć i wrócić do dobrej kondycji. Do tego celu niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w tej niezmiernie prywatnej strefie.

Jednym z ważniejszych elementów funkcjonalnej i stylowej instalacji są oczywiście niewielkie, ale bardzo praktyczne lampki nocne. Jak je dobrać, by być zadowolonym i zbudować piękną, funkcjonalną sypialnię? Na tym skoncentrujemy się w dzisiejszym artykule.

Lampki nocne – do czego się ich używa?

Lampki nocne to wbrew pozorom produkty niezmiernie wielofunkcyjne. Oczywiście, przede wszystkim stanowią praktyczne oświetlenie zadaniowe, wykorzystywane wieczorową porą, gdy chcemy poczytać książkę lub wykonać inną czynność wymagającą nieco mocniejszego doświetlenia strefy przy łóżku. Dzięki nim zyskujemy komfort widzenia, bez konieczności włączania głównej lampy sufitowej, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy jedna osoba w sypialni chce już spokojnie zasnąć, a druga chciałaby jeszcze przez chwilę czymś się zająć.

Produkty tego typu sprawdzają się też w nocy, gdy chce się wstać z łóżka i potrzeba nieco światła. Niewielka lampka, dająca delikatne, przyjemnie rozproszone światło, pozwala na bezpieczne przemieszczanie się, a też nie podrażnia wzroku przyzwyczajonego do nocnych ciemności.

W końcu, niewielkie lampki nocne pełnią w wielu sytuacjach rolę oświetlenia bocznego i dekoracyjnego. Niejednokrotnie stają się zatem istotnym elementem wyposażenia wnętrza, który buduje klimat i nastrój w sypialni.

Jakie lampki nocne można wybrać?

Lampki nocne bywają bardzo zróżnicowane, co łatwo można sprawdzić choćby na stronie Lampy.it, pełnej ciekawych pomysłów oświetleniowych do sypialni.

Najczęściej spotyka się wciąż modele stojące podłogowe albo niewielkie lampy stołowe, które trafiają na szafki lub stoliki nocne. Jeśli jednak nie dysponuje się na tyle dużą przestrzenią, warto zdecydować się na oprawy ścienne. Eleganckie kinkiety równie dobrze doświetlają bowiem przestrzeń w pobliżu łóżka. Alternatywą dla takich rozwiązań są niewielkie lampy wiszące, które łatwo umieścić na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Lampka nocna a styl wnętrza

Gdy poszukuje się lampek nocnych, trzeba zwracać uwagę na wiele kwestii. Przede wszystkim należy przyjrzeć się stylistyce produktu. Niewielka lampka nocna musi bowiem stanowić integralny i spójny wizualnie element całej aranżacji wnętrza. Dzięki temu staje się ono przytulniejsze i gwarantuje przyjemną przestrzeń do wypoczynku.

Szeroki wybór opraw oświetleniowych na rynku pozwala jednak bez większego problemu znaleźć idealne lampki nocne do sypialni skandynawskiej, minimalistycznej, tradycyjnej, a nawet dekoracyjnego wnętrza glamour.

Jak dobrać lampkę nocną – najważniejsze parametry

Gdy już znajdzie się produkty pasujące wizualnie, trzeba przyjrzeć się ich parametrom technicznym. Lampka stojąca ma bez trudu zmieścić się na stoliku nocnym, zostawiając miejsce na odłożenie rozmaitych drobiazgów, które chce się mieć pod ręką.

Każda oprawa powinna mieć klosz równomiernie osłaniający źródło światła. Dzięki temu uzyskuje się przyjemne, rozproszone światło, idealne do budowania przytulnej przestrzeni do relaksu.

Dolna krawędź klosza lub abażuru ma znaleźć się na takiej wysokości, by zapewnić komfort podczas czytania w pozycji siedzącej na łóżku. Przyjmuje się, że powinno to być ok. 75 centymetrów, liczone od powierzchni materaca.

Warto wybrać żarówki emitujące światło ciepło białe, sprzyjające wyciszeniu i relaksowi przed snem. Do czytania powinno się wykorzystać produkty dające natężenie do 300 luksów. Ciekawą opcją mogą być lampki nocne z funkcją regulowania natężenia światła. Pozwalają na idealne dopasowanie warunków do każdej sytuacji.

Praktyczne i efektowne oświetlenie do sypialni

Praktyczne lampki nocne w sypialni to wręcz niezbędny element systemu oświetleniowego. Warto wybrać je mądrze, by nie tylko spełniały wszystkie funkcje praktyczne, ale też stanowiły efektowną dekorację przytulnego wnętrza do wypoczynku.