Gardenportal.pl

Dom i ogród

Możliwości zastosowania kostki brukowej

bruk

Kostka brukowa kojarzona jest głównie z chodnikami i podjazdami. Ma ona jednak znacznie szersze przeznaczenie. Efektywnie i w atrakcyjny sposób może zostać wykorzystana również w ogrodzie zarówno na mniejszej, jak i większej posesji. Odpowiednio dobrana wersja sprawdzi się przez cały rok, zapewni estetykę oraz funkcjonalność.

Nawierzchnie komunikacyjne

Najczęściej bruk można spotkać na ścieżkach, chodnikach, podjazdach, parkingach czy schodach. Znajduje on zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w otoczeniu obiektów przemysłowych oraz na terenach publicznych. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, że możliwe jest dopasowanie technologii do stanu gruntu (nawet niskonasiąkliwego czy zapadającego się) oraz poziomu obciążenia (ruch pieszych, przejazdy samochodów ciężarowych).

Kostka brukowa to nie tylko element stricte użytkowy. W wielu przypadkach, dzięki zastosowaniu zróżnicowanej faktury i kolorystyki, podnosi walory estetyczne danej przestrzeni. Stanowi wtedy dopełnienie zastosowanej kompozycji, w tym na przykład w stylu rustykalnym – metoda młoteczkowania umożliwia nadanie brukowi postarzonego wyglądu.

Ważne znaczenie mają również funkcje związane z bezpieczeństwem i usprawnieniem ruchu. Powierzchnie z charakterystyczną, ryflowaną warstwą, dodatkowo wzbogacone żółtą barwą, pozwalają na rozpoznawanie przez osoby starsze i niepełnosprawne, w tym szczególnie niedowidzące i niewidome, miejsc typu przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe.

Kostka brukowa w ogrodzie

Nawierzchnie brukowe coraz częściej są wykorzystywanie na przydomowych terenach. Stanowią atrakcyjny element, dzięki któremu można urozmaicić architekturę i stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Są one na szeroką skalę uwzględniane przez profesjonalnych projektantów, w tym do budowy:

  • tarasów i placyków ogrodowych – dzięki doborowi różnych barw i kształtów zapewniają relaks na atrakcyjnej powierzchni; placyk można wykorzystać do wydzielenia na przykład grillowiska, przy czym sam grill także może zostać wykonany z kostki brukowej;
  • obrzeży rabat roślinnych – za ich pomocą można wytyczyć granicę pomiędzy trawnikiem a roślinnością, co ma walory nie tylko estetyczne, ale również użytkowe (łatwiejsze koszenie); kostka brukowa to także doskonały sposób na wytyczenie ogrodowych alejek;
  • murków oporowych – zapewniają skuteczną ochronę przed osuwaniem się ziemi, poza tym mogą służyć jako dodatkowe siedzisko.

Nawierzchnie brukowe są również przydatne do oddzielenia poszczególnych stref ogrodu. Za ich pośrednictwem można zbudować płotki ażurowe, dzięki którym wyraźnie wyodrębni się na przykład strefę grillową. Kostka brukowa to budulec służący także do wznoszenia rzeźb i mebli, będących dodatkowym uatrakcyjnieniem posesji. Sprawdzi się on również do ozdobienia zewnętrznych elementów instalacji wodnych, takich jak kaskady, oczka wodne, fontanny i wodospady.

Bogate możliwości aranżacji

Szerokie wykorzystywanie kostki brukowej jest efektem zróżnicowanego wzornictwa oraz kolorystyki. Producenci i dystrybutorzy, w tym firma SUPERBRUK, oferują produkty dostępne zarówno w formie prostych geometrycznych kształtów, takich jak kwadraty i prostokąty, jak też bardziej złożonych faktur: „młotków”, „fali” czy „kości”.

Dzięki stosowaniu różnych dodatków, w tym pigmentów i grysów, można uzyskać ciekawe barwy. Interesujące rozwiązanie to łączenie kolorów w ramach jednej aranżacji i tworzenie atrakcyjnych kompozycji oraz form. Warta uwagi jest również kostka szlachetna, która może posiadać szorstką fakturę. Uzyskuje się ją w następstwie procesów szczotkowania (tworzenie dodatkowych porów na powierzchni) oraz płukania (wydobycie szlachetnej struktury kruszywa).