Gardenportal.pl

Dom i ogród

Najpopularniejsze usługi rolnicze: co warto o nich wiedzieć?

usługi rolnicze

Nadejście wiosny oznacza jedno – konieczność wielu wzmożonych prac rolniczych. Czasem trudnością jest brak sprzętu, który służy do wsparcia prac w polu i nie tylko tam. Wiele prac rolniczych można wykonać na własną ręką, jednak z uwagi na rosnące zapotrzebowanie w Polsce, pojawia się również coraz więcej firm świadczących takie usługi rolnicze. To oferta skierowana szczególnie do mniejszych gospodarstw rolnych, które nie mogą sobie pozwolić na sfinansowanie bardzo drogich sprzętów.

Z popularnych usług rolniczych korzystają również plantacje sezonowe, w których zakup sprzętu do wykonania jednego zadania jest absolutnie nieopłacalny. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Postawić na usługi rolnicze dostarczane przez fachowców! Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Czym są usługi rolnicze?

Usługi rolnicze to dziedzina, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Wielu rolników wychodzi z założenia, że nie warto posiadać na własność wszystkich maszyn rolniczych. Jest to po prostu nieopłacalne – koszty utrzymania maszyn rolniczych bywają gigantyczne. W ramach tego można zdecydować się na wynajem pojazdów lub skorzystanie z usług rolniczych, co pozwala zaoszczędzić w gospodarstwie sporo środków. Kapitał można przeznaczyć na inny rozwój!

Dlaczego warto skorzystać z usług rolniczych? Przede wszystkim to sposób na zaoszczędzenie gotówki w przedsiębiorstwie. Każdy rolnik wie, że do prowadzenia roli potrzebnych jest wiele sprzętów. Wszystko jest też uzależnione od wyników gospodarstwa, posiadanego areału, jakości gleby czy rodzaju uprawianych warzyw, owoców czy zwierząt.

Usługi rolnicze – co jest w ofercie?

Usługi rolnicze to szeroka oferta działań – coraz więcej firm oferuje takie usługi. W ofercie najważniejszy jest bogato wyposażony park maszynowy, który pozwala w pełni zrealizować wszelkie usługi rolnicze, jakie jak nawożenie, pielęgnacja, zbiory czy transport.

Wybierając firmę, która zaoferuje nam usługi rolnicze, warto dowiedzieć się o tym, z jakiego sprzętu korzysta, jakie są ceny oraz opinie dostępne w internecie. Wśród najpopularniejszych usług rolniczych znaleźć można:

  • koszenie zbóż, rzepaku oraz kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno i paszę,
  • zbiór zielonek i kukurydzy za pomocą sieczkarni samojezdnej,
  • zbiór słomy i zielonek przy użyciu prasy zwijającej,
  • siew punktowy, m.in. kukurydzy,
  • siew tradycyjny oraz siew pasowy zbóż i rzepaku,
  • mulczowanie terenów zielonych,
  • wapnowanie,
  • rozrzucanie obornika,
  • uprawa roli – w tym orka oraz talerzowanie.

Najpopularniejsze usługi rolnicze

Do najpopularniejszych usług rolniczych należą wszystkie prace oraz zabiegi, wykonywane przy uprawach. Najczęściej rolnicy decydują się na korzystanie z wynajmu kombajnów do zbioru kukurydzy. Stosuje się ją zarówno przy zbiorze ziaren, jak i koszenia na tzw. zielonkę. Czasem wynajmuje się również usługi sieczkarni lub transportu.

Coraz więcej gospodarstw korzysta również z usług rolniczych takich jak prace związane z wysiewem zboża, usługami związanymi z opryskiwaniem upraw, a także rozsiewaniem nawozów. Korzystanie z usług rolniczych wiąże się z coraz większymi oczekiwaniami – dlatego warto odpowiednio wybrać firmę.

Ile kosztują usługi rolnicze?

Jaki jest koszt usług rolniczych? Wszystko zależy od tego, z jakiego sprzętu korzysta się podczas prac. To właśnie od nich wiele zależy! Cena usług rolniczych jest również uzależniona od wielkości terenu, który ma być obsłużony.

Gdzie znaleźć informacje o kosztach usług? Ceny usług rolniczych przede wszystkim, w pierwszej kolejności warto sprawdzać w Internecie. Wiele stron WWW oferuje przegląd cenników usług rolniczych, wraz z wyszczególnieniem maszyn. Ponadto warto porównać ceny firm i rolników indywidualnych, którzy zamieszczają ogłoszenia na portalach internetowych, grupach w social mediach lub na forach internetowych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o cenie usług rolniczych? Koszt usług może się różnić w zależności od lokalizacji. W różnych województwach cennik może być znacznie inny. Dodatkowo koszt bywa przeliczany na godziny pracy lub hektary. Wszystko zależy od indywidualnego ustalenia.