Pogoda dla rolnika w czasach zmian klimatu
Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie prac gospodarskich, by wiedzieć jak duży wpływ na rolnictwo i prace polowe, a także hodowlę zwierząt mają zarówno klimat i jego zmiany, jak i konkretne warunki pogodowe danym regionie. Pogoda dla rolnika jest jednym z najważniejszych czynników determinujących jego plan pracy, a nierzadko uzyskane efekty całorocznego trudu włożonego w gospodarstwo rolne.
Zmiany klimatyczne w Polsce a rolnictwo
Zachodzące na świecie zamiany klimatyczne mają duży wpływ na rolnictwo. W naszym kraju już od kilku lat zimy są coraz cieplejsze i pozbawione opadów śniegu, wiosny bywają chłodne, szczególnie jeśli chodzi o zjawisko tzw. porannych przymrozków lub niezwykle ciepłe i suche, kiedy temperatura potrafi sięgać nawet ponad 20 stopni Celsjusza. Wyjątkowo upalne potrafią też być miesiące letnie. W niepamięć odeszły już czasy, gdy latem temperatura nie przekraczała 30 stopni. Dziś coraz częściej mamy do czynienia z długimi okresami dużego nasłonecznienia i braku opadów. Powoduje to problem susz i co oczywiste niedostatecznego nawodnienia pól czy sadów. Coraz częściej dochodzi też do nagłych zmian temperatur i opadów z dnia na dzień. Szczególnie latem, gdy po kilku niezwykle gorących i dniach może nastąpić jedno bądź dwudniowe silne załamanie pogody z temperaturą spadająca nawet o kilkanaście stopni. Te trudne sytuacje i zmiany wywołują w rolnictwie poważne zakłócenia. Pogoda dla rolnika staje się więc coraz częściej przeszkodą, a nie sprzymierzeńcem. Problem dotyka zresztą nie tylko rolników prowadzących produkcję roślinną ale też hodowców zwierząt. Zmiany pogodowe powodują zwiększony stres cieplny zwierząt i mogą też niekorzystnie wpływać na nawadnianie oraz zwiększać zapotrzebowanie na wodę. Jednak pomimo trudności powodowanych przez te wszystkie sytuacje naukowcy znajdują też pewne plusy. Wśród nich wymieniane jest chociażby to, że w związku z ociepleniem się klimatu możliwa będzie uprawa roślin ciepłolubnych na obszarach, gdzie dotychczas było to kompletnie niemożliwe.
Gdzie szukać wiedzy o pogodzie dla rolników?
W takiej sytuacji rolnicy coraz częściej potrzebują konkretnych i długoterminowych prognoz pogody. Gdzie je znaleźć? Przede wszystkim w Internecie. Portale rolnicze oferują często dodatkową zakładkę w której dostępna jest pogoda dla rolnika. Oprócz standardowych informacji takich, jak aktualna i przewidywana temperatura można też dowiedzieć się, jaka jest i będzie siła wiatru, ciśnienie czy temperatura gleby na konkretnej głębokości. Pogoda tak zwykle dostępna jest też w wersji długoterminowej, co pozwala na rozplanowanie prac gospodarskich. Pogoda dla rolników w takiej formie pozwala na przyjrzenie się warunkom atmosferycznym nie tylko w konkretnym regionie ale nawet w ściśle ustalonej miejscowości.
Warto też korzystać z rolniczych aplikacji na telefon, które posiadają funkcję prognozy pogody. Dodatkowo zwykle pozwalają one na bardzo wiele innych operacji i posiadają ciekawe funkcje. Zwykle są intuicyjne w obsłudze i nie powinny nikomu nastręczać większych trudności.
Jak widać, mimo wielu problemów związanych z warunkami atmosferycznymi pogoda dla rolników dostępna w Internecie jest nieocenioną pomocą dla każdego właściciela gospodarstwa rolnego.