Samodzielna budowa altany ogrodowej. Czego potrzebujesz?
Ogród jest przestrzenią, w której można swobodnie odpoczywać i spędzać czas z bliskimi oraz przyjaciółmi. Poza roślinnością w ogrodzie może się znaleźć szereg elementów małej architektury – jakie konkretnie, to zależy już od indywidualnych preferencji inwestorów. Budowa altany ogrodowej to jedna z opcji, którą warto mieć na uwadze. Taka altana stanie się dodatkową przestrzenią do życia, swoistym letnim salonem, z którego będzie można robić użytek w ciepłe dni i wieczory. Oczywiście wykonanie takiej konstrukcji można zlecić fachowcom, na co część inwestorów się decyduje. Można też pokusić się o samodzielne działanie, a efekty nierzadko są znakomite.
Jak zbudować altanę ogrodową legalnie i sprawnie?
Po pierwsze jak wszystko wygląda od strony prawnej? Czy przed wybudowaniem altany musimy ubiegać się o zezwolenie? Wszystko zależy od gabarytów docelowej konstrukcji. Jeśli metraż całości nie przekracza 35 metrów kwadratowych, zgoda urzędników nie będzie potrzebna. Maksymalnie na 500 metrów kwadratowych działki przypadać mogą maksymalnie dwa takie obiekty, a ich maksymalna wysokość nie może przekraczać 4 lub 5 metrów w zależności od typu dachu. Gdy te warunki są spełnione, nie powinny się pojawić żadne formalne przeszkody.
Skąd wziąć projekt altany?
Jeśli chodzi o projekty, warto w ogóle jakiś mieć, albowiem znacząco ułatwi to działania. W internecie bez większych problemów uda się znaleźć proste projekty altan drewnianych, z którymi poradzą sobie majsterkowicze nawet z relatywnie niewielkim doświadczeniem. Oczywiście, gdy ktoś nie czuje się na siłach, może zaangażować profesjonalną ekipę, aczkolwiek pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Trzeba się zatem zastanowić, czy chcemy je ponosić. Najlepszym materiałem do budowy będzie drewno – relatywnie tanie, łatwe w obróbce i montażu, poza tym świetnie komponuje się z naturalną przestrzenią ogrodu. Konieczna jest jednak impregnacja drewna, co nada mu odporność na zewnętrzne czynniki i zmienną pogodę.
Co oprócz drewna?
Wybór podstawowego budulca to jedno, jednakże całość trzeba połączyć ze sobą i nadać zakładaną w projekcie formę. Pomogą w tym kotwy stalowe, za pomocą których całą konstrukcję można osadzić w gruncie (chodzi o stanowiące szkielet pale – docelowa altana zazwyczaj jest zbudowana na planie prostokąta). Warto zaopatrzyć się też w gwoździe do deskowania, jak też w solidne wkręty do drewna. Elementy te można znaleźć między innymi w ofercie hurtowni online e-Armet.pl. – Mamy w asortymencie praktycznie każdy element łączący nieodzowny przy budowie altan – mówi pan Przemysław, specjalista ds. produktów. – Są to artykuły ocynkowane, a więc odporne na korozję i spełniające wymogi w zakresie wytrzymałości mechanicznej – dodaje. Mając to wszystko skompletowane, można zamienić projekt altany w rzeczywistość.