Stylowe baterie prysznicowe
Gdy rozstrzygnęliśmy już odwieczny spór o to, czy zdecydować się na wannę, czy też na baterię prysznicową w łazience, możemy przystąpić do wyboru tej, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Zanim to jednak nastąpi, wskazane jest zadanie sobie pytania o to, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować.
Waga baterii i jej znaczenie
Przekonanie o tym, że stylowe baterie prysznicowe powinny być ciężkie, nie pojawiło się bez powodu. Pochodzi, oczywiście, z dość odległych czasów, jeszcze kilkadziesiąt lat temu bowiem dla kupujących oczywistym było to, że im bateria jest cięższa, tym jest lepsza. I dziś nie brakuje osób uważających, że jest to zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Jest w tym sporo prawdy, choć warto zauważyć i to, że nowości rynkowe takie, jak choćby baterie z ceramiki, są w stanie zakwestionować takie przekonanie.
Co do zasady jednak, baterie wykonane są z mosiądzu będącego stopem cynku oraz miedzy. Im mniej jest w nim miedzi, tym mniej jest on elastyczny, a tym samym szybciej może dojść do jego uszkodzenia. Także grubość ścianek korpusu ma znaczenie. Im są one cieńsze, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że bateria nie wytrzyma dużego naporu wody. Jeśli więc mosiężne baterie prysznicowe są tymi, które podobają się nam najbardziej, już samo zważenie ich w dłoni może być dobrym sposobem na przekonanie się, ile są one naprawdę warte.
Jak dzieli się baterie prysznicowe?
Kryteriów podziału jest wiele, możemy więc wskazać zarówno na nowoczesne, jak i stylowe baterie prysznicowe, popularny jest przy tym także ten ich podział, który akcentują materiał wykonania. Podział, z którym mamy do czynienia najczęściej, przewiduje jednak obecność baterii natynkowych znanych też jako naścienne oraz baterii podtynkowych. Baterie naścienne charakteryzują się tym, że montuje się je bezpośrednio przy ujęciach wodnych. Są tańsze niż baterie podtynkowe, należy jednak liczyć się z tym, że ich wygląd trudno będzie uznać za imponujący.
Baterie podtynkowe nie są już montowane bezpośrednio na instalacji wodnej. Jeśli jednak decydujemy się na nie, musimy mieć świadomość tego, że staniemy przed koniecznością przygotowania dla nich specjalnego miejsca w ścianie. Także ich montaż jest trudniejszy, najlepiej przy tym zdecydować się na niego jeszcze zanim ściana przy prysznicu zostanie ukończona.
Co z głowicą?
Dziś nawet stylowe baterie prysznicowe nawiązujące do rozwiązań popularnych w przeszłości, odznaczają się tym, że ich głowica jest ceramiczna. Pozwala to na uzyskanie szczelnego, nieprzeciekającego kranu. Choć jednak materiał, z którego wykonana jest głowica, jest ważny, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z jedynym elementem, jaki należy brać pod uwagę. Ważne jest także prawidłowe określenie średnicy. Ta, w zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia, może mieć zarówno 35, jak i 40 milimetrów. Obecnie coraz modniejsze są głowice termostatyczne. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że pozwalają strumieniowi wody pod prysznicem na utrzymywanie stałej temperatury – dokładnie takiej, jaką wcześniej ustawiliśmy.
Styl skandynawski, chyba najczęściej spotykany obecnie w łazienkach. Prostota i elegancja to idealne połączenie.