Gardenportal.pl

Dom i ogród

Szklarnia przy domu 6 cennych rad

szklarnia w ogrodzie

Własna szklarnia to wielkie dobrodziejstwo w czasach, gdy kupowane z niewiadomych źródeł warzywa i owoce mogą być uprawiane w złych warunkach. Nieprzyjazne dla zdrowia środki chemiczne sprawiają, że sklepowe produkty wyglądają wyjątkowo ładnie, ale pozbawione są soczystości i smaku. Świetnym rozwiązaniem może być szklarnia, ale aby ją założyć, trzeba mieć odpowiednią wiedzę na ten temat.

Odpowiednie miejsce na szklarnię

Wybór dobrego miejsca na szklarnię to klucz do jakości i obfitości późniejszych plonów. Zawsze trzeba szukać terenu, który jest jak najlepiej nasłoneczniony, aby zapewnić roślinom odpowiedni mikroklimat. Niestety bywają okresy gdy słońca jest bardzo mało, przez co zawalczyć warto o każdy słoneczny promień. Najlepiej więc postawić szklarnie w południowej części działki, przy czym jej dłuższy bok powinien być usytuowany na osi wschodnio-zachodniej. Taka lokalizacja zapewni najlepsze nasłonecznienie naturalne. Ścianę zachodnią trzeba natomiast zabezpieczyć dobrze przed wiatrem, szczególnie wtedy, gdy konstrukcja budowli nie ma elementów zakotwiczonych bądź wbetonowanych w glebę.

Jakie wybrać podłoże?

Na pewno ziemia w szklarni musi być bardzo dobrej jakości, nieprzesuszona i niewyjałowiona. Jeśli na działce nie ma odpowiedniego podłoża pod uprawę szklarniową, wtedy trzeba zamówić odpowiednią ziemię w sklepie ogrodniczym. Jeśli zaistnieje potrzeba całościowej wymiany podłoża, konieczne będzie dokładne przekopanie i nawożenie ziemi, aby osiągnąć odpowiedni poziom próchniczny, bądź wykopanie jałowej ziemi i zasypanie miejsca po niej zakupioną ziemią pod uprawę. Trzeba wiedzieć, że wyższa temperatura i wilgotność w szklarni powodują szybsze wyjałowienie ziemi. Dlatego też warto zainwestować w nawóz długo uwalniający się oraz monitorowanie stanu podłoża.

szklarnia bella
Szklarnia z poliwęglanu „Bella”

Materiały do budowy szklarni

Szklarnie można zamówić gotową, zrobić ją samodzielnie od podstaw, bądź zamówić ekipę do montażu. Każdy z trzech sposobów ma swoich zwolenników, ale najważniejsze jest to, z jakich materiałów i w jaki sposób będzie zrobiona szklarnia. Duża budowla musi mieć fundamenty, które powinny wystawać ok. 20. cm nad ziemię. W przypadku budowy szklarni niewielkich rozmiarów, są one zbędne. Szklarnia może mieć drewniany, metalowy lub aluminiowy stelaż, natomiast pokrycie wykonane z poliwęglanu, bądź ze szkła. Bardzo popularne są szklarnie szklane, które wpiszą się w każdy ogród dzikie niezwykłej, ponadczasowej estetyce. Ich wadą jest jednak to, że mogą ulec stłuczeniu, szczególnie gdy po ogrodzie biega gromadka dzieci bądź podczas silnego wiatru gdy spadnie gałąź. Dlatego też alternatywnym, równie dobrym rozwiązaniem jest budowa szklarni na bazie poliwęglanu. To materiał bardzo trwały i odporny na uderzenia, chroni przed promieniowaniem UV i jest odporny na czynniki atmosferyczne, jednak jest lżejszy (przez co szklarnię trzeba lepiej przymocować do gruntu) oraz po kilku-kilkunastu latach warto panele (szczególnie z poliwęglanu komorowego) obejrzeć i ewentualnie wymienić na nowe. Wspomniane pokrycia poliwęglanowe oraz szklane mają szklarnie ogrodowe z Ogrodosfera.pl gdzie można rozpocząć poszukiwania modelu dla swojej uprawy. 
Przed zakupem warto zapoznać się również ze specyfikacją techniczną, a w przypadku mniejszej znajomości rynku dobrze skontaktować się z obsługą wybranego przez siebie sklepu by udzieliła obszerniejszych informacji o danej szklarni. 

szklarnia Jupiter
Szklarnia ze szkła „Jupiter”

Jak przymocować szklarnię do podłoża?

Szklarnia powinna być pewnie osadzona w ziemi, bo w innym razie może ulec zniszczeniu pod wpływem silnego wiatru czy deszczu. Najlepsze są do tego betonowe bloki/krawężniki, najczęściej wkopane w glebę bez zaprawy, natomiast w mniejszych szklarniach sprawdzają się płyty fundamentowe bądź chodnikowe. Wiele osób rezygnuje jednak z fundamentu na rzecz wylewki betonowych kotew lub wkopanych w ziemie słupów betonowych bądź kotew zrobionych z innych materiałów. 

Zraszacz, zamgławiacz czy zaawansowany system irygacyjny?

Odpowiednie nawodnienie szklarni to kolejna bardzo ważna sprawa. Rośliny muszą mieć odpowiednią wilgotność, aby mogły zdrowo wzrastać. Najpopularniejszy system podlewania szklarni to deszczowanie polegający na podawaniu wody roślinom z pomocą dysz. Woda doprowadzana może być od góry bądź bardziej przy gruncie. Można też zamontować zraszacze, które zapewnią sadzonkom równomierne nawodnienie, oraz zamgławiacze stwarzające w pomieszczeniu dobry mikroklimat. Jednak w małych przydomowych szklarniach o jakich głownie mowa w tym artykule, wystarczy podlewać samodzielnie za pomocą węża bądź konewki. Osoby preferujące wygodę i automatyzację powinny wybrać nawadnianie kropelkowe dzięki specjalnym zestawom w przystępnych cenach. Przy małych szklarniach to jednak ręczne podlewanie jest zdecydowanie przodujące. 

szklarnia Neptun
Szklarnia poliwęglanowa Neptune

Troska o wilgotność i temperaturę

Różne rodzaje roślin potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Wspomniane wcześniej nawodnienie jest bardzo istotne, bo jeśli coś pójdzie nie tak, wtedy rośliny mogą schnąć, utopić się (za dużo wody powoduje brak tlenu w glebie) lub gnić. Tak samo ważne jest nasłonecznienie, bo jak wiadomo, światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy zachodzącego w roślinach. Warto również pomyśleć o temperaturze wewnątrz szklarni wyposażając ją w automatyczny otwieracz okna, który otwiera mechanizm zawsze, gdy temperatura w szklarni jest zbyt wysoka a zamyka gdy spada do optymalnego poziomu. Samoczynnie otwierające się okno zapewnia odpowiednią wilgotność i warunki termiczne.

Zanim powstanie szklarnia, warto zdobyć konkretną wiedzę na temat upraw poszczególnych roślin. W innym przypadku nawet najdroższe sprzęty mogą stać się bezużyteczne, jeśli zostaną popełnione błędy przy nawadnianiu oraz odżywianiu rośliny.