Gardenportal.pl

Dom i ogród

Zakładanie trawnika z siewu. Krok po kroku do pięknej trawy!

Zakładanie trawnika z siewu

Trawnik na posesji przed domem, czy w ogrodzie pozwala stworzyć estetyczną i wygodną w użytkowaniu przestrzeń. Zadbana trawa gwarantuje przyjemny dla oka pejzaż posesji. Pozwala to stworzyć taką przestrzeń, w której znacznie przyjemniej będzie się przebywało.

Dlaczego warto założyć trawnik?

Wykorzystanie trawnika może przynosić wiele korzyści. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • trawa produkuje duże ilości tlenu
  • trawnik zapewnia oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, kurzu, pyłu
  • trawniki wyrównują temperaturę powietrza ograniczając występowania skrajnych temperatur
  • trawa jest w stanie zapewnić właściwy poziom wilgoci gleby oraz powietrza

Trawnik może szczególnie sprawdzić się w domach znajdujących się blisko ulicy. W takich warunkach trawa może zapewni barierę dla zanieczyszczeń, które w mniejszej ilości będą dostawały się na posesję domu.

Co jest istotne przy zakładaniu trawnika?

Decydując się na stworzenie przestrzeni użytkowej z wykorzystaniem trawy, trzeba wybrać konkretną wersję trawy ozdobnej. Konieczne jest zdecydowanie się, także na konkretną metodą zakładania trawnika. Jednym z rozwiązań jest trawnik z siewu. Do zalet takiej metody stworzenia trawnika można zaliczyć możliwość używania różnych gatunków trawy ozdobnej, która może być dostosowana do konkretnego miejsca. Przy wyborze trawnika z siewu można samodzielne go założyć. Nie bez znaczenia jest możliwość skorzystania z bardziej korzystnych warunków cenowych w stosunku do między innymi trawników z rolki.

Przy zakładaniu trawnika ważne jest kierowanie się przynajmniej podstawowymi zasadami. Do takich można zaliczyć konieczność odpowiedniego przygotowania terenu, co wpływa na żywotność trawnika. Trawnik powinien być zakładany w ogrodzie na samym końcu, czyli po wykonaniu małej architektury, instalacji, rabat oraz posadzeniu roślin. Dodatkowo trzeba pamiętać, że młoda, rosnąca dopiero trawa jest podatna na zniszczenie, więc konieczne jest ograniczenie chodzenia po takiej trawie.

Jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku?

Pierwszym etapem zakładania trawnika jest przygotowania podłoża. Ma to duże znaczenie dla właściwego wzrostu trawy i kondycji darni. Ziemia powinna być przekopana na głębokości ok. 20 centymetrów. Niezbędne jest usunięcia kamieni, korzeni czy chwastów. Dla lepszego wzrostu trawy można zdecydować się, także na zastosowanie specjalnego nawozu przeznaczonego do zakładania i regeneracji trawników.

Gdy teren pod sianie trawy jest przygotowany trzeba zająć się dostosowaniem pH gleby. Przed zasiadaniem trawy niezbędne jest sprawdzenie odczynu pH gleby. Gdy okaże się, że gleba jest lekko kwaśna, wówczas będzie ona idealna dla prawidłowego wzrostu trawy. Jeśli odczyn gleby nie znajduje się pomiędzy 5,5, a 6,5 pH, wówczas można go zmienić. Zastosować można wapno w przypadku gleby zbyt kwaśnej. Natomiast przy zasadowej glebie trzeba użyć siarkę lub odpowiednie nawozy.

Na przygotowanej glebie, na której nie znajdują się żadne chwasty można rozpocząć sianie trawy. Oferujące oczekiwany wygląda trawy oraz odpowiednio dopasowane do konkretnego miejsca nasiona, można siać w okresie wiosny lub pomiędzy połową sierpnia, a wrześniem.

Dowiedz się Więcej