Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak głęboko sadzić lilie?

jak-gleboko-sadzic-lilie-drzewiaste

Aby lilie pięknie i długo kwitły, należy stworzyć im ku temu odpowiednie warunki. Kluczowe znaczenie ma przy tym właściwy dobór podłoża i głębokości, na jakiej zostaną umieszczone cebulki. Sprawdź, o czym pamiętać i na co jeszcze zwrócić uwagę, aby rośliny odwdzięczyły Ci się efektownymi kwiatami.

Na co zwrócić uwagę przy sadzeniu lilii?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, aby uzyskać piękne kwiaty. Duże znaczenie ma właściwy dobór ziemi i głębokości sadzenia. Obowiązkowo należy przy tym uwzględnić gatunek lilii, którą sadzimy, ponieważ poszczególne rodzaje mają różne wymagania.

Rodzaje lilii

Do najczęściej spotykanych w naszym kraju gatunków lilii należą:

  • lilia biała,
  • lilia drzewiasta,
  • lilia azjatycka.

Każda z nich ma nieco inne wymagania dotyczące doboru stanowiska, optymalnej pory i głębokości sadzenia. Warto starannie się z nimi zapoznać, aby zapewnić sobie jak najobfitsze kwitnienie.

Jak wybierać cebulki?

Żeby uzyskać piękne kwiaty, należy oczywiście wybierać zdrowe cebulki, bez żadnych uszkodzeń. Łuski nie powinny być przebarwione. Najlepiej kupować sadzonki w sprawdzonych i zaprzyjaźnionych sklepach ogrodniczych. Jeśli chciałbyś_ałabyś zamówić je przez Internet, sprawdź wcześniej opinie wystawione przez dotychczasowych klientów. Ważne też, by nie zwlekać z umieszczeniem cebulek w ziemi, ponieważ mogłoby im to zaszkodzić.

Wybór stanowiska

Odpowiednie stanowisko dla lilii powinno być dobrze nasłonecznione. To kwiaty, które uwielbiają słońce. Alternatywnie można zdecydować się również na miejsce półcieniste. Ważne, by było wolne od przeciągów i zbyt silnych wiatrów. Duże znaczenie ma także właściwy dobór podłoża. Dobra gleba dla lilii powinna być przepuszczalna i żyzna. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny (najlepiej o pH w zakresie 5,5–6,5). W razie potrzeby mniej więcej na dwa tygodnie przed planowanym terminem sadzenia można zasilić ją nawozem.

Jak głęboko sadzić lilie?

Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na głębokość dołka, w którym zostaną umieszczone cebulki, powinno wpływać kilka ważnych czynników. Najważniejsze z nich to wielkość i obwód samej cebulki. To, jak głęboko sadzimy lilie, zależy od tych wymiarów. Ogólna zasada jest taka, że wysokość dołka powinna być trzykrotnie większa niż wielkość pojedynczej cebuli. Czasem przyjmuje się również regułę, zgodnie z którą głębokość dołka powinna być równa obwodowi cebulki. Istnieją jednak pewne wyjątki. Cebulki lilii białej sadzi się najpłycej, zwykle na głębokość nie większą niż 3–5 cm. Dla większości niskich odmian lilii optymalna będzie głębokość 10–15 cm. A jak głęboko sadzić lilie drzewiaste? Zaleca się, by cebulki umieszczać w dołkach o głębokości 15–20 cm.

Sadzenie cebulek krok po kroku

Pierwszym krokiem powinno być zawsze oczyszczenie wybranego miejsca z chwastów i większych gałęzi. Następnie należy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości i spulchnić w nim ziemię. Aby poprawić żyzność gleby, na tym etapie można dodać do niej nieco dobrego kompostu. W dolnej części dołka trzeba umieścić warstwę materiału drenującego o grubości kilku centymetrów. Pozostałą część powinno się wypełnić żyzną glebą i dopiero wtedy umieścić w niej sadzonkę. Jeśli chcesz posadzić w jednym miejscu większe skupisko kwiatów, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi. Nie zapomnij też o obfitym podlaniu roślin po zakończeniu sadzenia!

Ważna jest także odpowiednia pora sadzenia. Chociaż cebulki lilii są stosunkowo odporne na przemarznięcie, najbezpieczniej jest sadzić je wiosną. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na sadzenie cebulek jesienią, najlepiej nie robić tego później, niż w pierwszej połowie października.

Przepis na piękne kwiaty

Kiedy wiesz już, jak wybierać cebulki, jak głęboko sadzić lilie, jak dobierać ich stanowisko i podłoże, możesz przystąpić do pracy. Jeśli będziesz przestrzegał_a przy tym wszystkich opisanych wyżej wskazówek, z pewnością uda Ci się uzyskać piękne kwiaty lilii. Odpowiednio pielęgnowane będą stanowiły prawdziwą ozdobę każdej rabaty, królując nad innymi roślinami. Parafrazując Wieszcza: „Jak cebulka leży głęboko, tak ty rośnij wysoko!”.