Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak wygląda filtracja powietrza poprzez sito filtracyjne?

sito filtracyjne

Proces filtracji to nic innego jak oczyszczanie przepływającego powietrza, poprzez zatrzymywanie zanieczyszczeń na powierzchni sita filtracyjnego. Szczególnie ważne jest to okresie ocieplania mieszkań, czyli zimą. Wówczas powietrze wysusza się poprzez nagrzewanie, przez co dużo łatwiej o szkodliwe zanieczyszczenia, które mogą powodować nawet alergie i choroby.

Dlaczego tak ważne jest filtrowanie zanieczyszczeń?

Proces filtracji od wielu lat wykorzystuje w swoim działaniu podobne technologie. Są one bardzo proste i polegają przede wszystkim na zatrzymywaniu cząsteczek na powierzchniach filtra, do czego służy między innymi sito filtracyjne. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń występujących w otaczającym nas powietrzu będziemy dobierać różne rodzaje filtrów.

Jakie właściwości ma sito filtracyjne?

Materiałem, z jakiego zbudowane jest sito filtracyjne, jest metalowy drut. Ma ono szerokie zastosowanie, ponieważ służy nie tylko do wspomagania procesów filtracji. Może również chronić nas przed owadami i insektami, ale również służyć do osuszania. Ze względu na solidną budowę są bardzo trwałe i mają długa żywotność. Ich konstrukcja jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Najczęściej do budowy sita filtracyjnego wykorzystuje się stal lub ocynkowany drut. Niektóre siatki są wykonane z mosiądzu lub materiału chromowanego. W zależności od tego, jaki filtr wybierzemy, będą się one różniły przede wszystkim gęstością oraz grubością. Dodatkowo mają też różne średnice. Sito filtracyjne jest siatką tkaną, w zależności od potrzeby może to być splot prosty lub skośny. Występują również sita bezoczkowe, które znajdziemy również pod nazwą splotu holenderskiego.

Dzięki odpowiedniemu zacieśnieniu oczek siatka jest bardzo trwała i nie rozciąga się. Mimo zwartej budowie są one jednak lekkie i delikatne. Większość dostępnych na rynku sit filtracyjnych posiada zabezpieczenie w postaci substancji antykorozyjnych, którymi są pokryte. Z uwagi na materiał, z którego są wykonane, bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości i można regularnie je czyścić.

Sito filtracyjne powinno być również odporne na skrajne warunki. Chodzi tu szczególnie o bardzo wysokie lub wyjątkowo niskie temperatury oraz wilgoć. Dodatkowo nie szkodzą im także żrące materiały. Są również materiałami wielokrotnego użytku, co jest ich dodatkowym atutem.

Do czego służy sito filtracyjne?

Główna i najważniejszą funkcją, jaką pełni sito filtracyjne jest ochrona powierzchni. Przede wszystkim chodzi tu o uszkodzenia mechaniczne, na które jest ono odporne. Świetnie radzą sobie również z ochroną powierzchni filtrujących. W zależności od gęstości splotu będą ochraniały przed zanieczyszczeniami.

W rolnictwie mają także swoje zastosowanie w maszynach, które służą do przesiewu plonów. Najczęściej spotkamy się z nimi jednak w branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, gdzie są nieodłączną częścią aparatury filtrującej i chłodzącej powietrze.

Sito filtracyjne — czym jest splot holenderski?

Siatka o splocie holenderskim może stanowić zamiennik dla sit filtracyjnych, które są plecione. Zaletą tego rodzaju materiału jest to, że wytrzymuje bardzo wysokie ciśnienie. Złożony jest z dwóch przylegających drutów, dzięki którym możemy otrzymać bardzo ciasny splot. Powinny one mieć różne średnice, aby precyzyjniej filtrować zanieczyszczenia.

Bardzo często spotykamy się określeniem splotu holenderskiego jako sito filtracyjne „bezoczkowe”, ponieważ poprzez mocny splot, oczka przestają być dobrze widoczne. Dzięki nieocenionym właściwościom tego rodzaju sito filtracyjne może być używane do materiałów płynnych, np. paliw. Jest ono bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a dodatkowo szczelnie zatrzymuje materiały.

Aby uzyskać jak największą wytrzymałość tego rodzaju siatek, warto wybierać te o skośnym splocie. Są one bardziej odporne i wytrzymałe.