Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na czas zimy?

jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę

Wypoczynek w ogrodzie w polskim klimacie niestety nie jest możliwy przez cały rok. Jesienne chłody i deszcze oraz zimowe mrozy skutecznie odstraszają domowników od spędzania czasu na zewnątrz, w przydomowym terenie. To także trudny czas dla ogrodowego wyposażenia.

Jak zadbać o meble ogrodowe przed sezonem zimowym, by bez szwanku przetrwały do wiosny? O czym pamiętać i jakie zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzić? Na tym skoncentrujemy się w dzisiejszym artykule.

Co może zaszkodzić meblom ogrodowym?

Meble ogrodowe to najczęściej wygodne produkty do wypoczynku na świeżym powietrzu. W strefie rekreacyjnej ustawia się na przykład efektowne sofy i narożniki, fotele i leżaki oraz niewielkie stoliki kawowe. W ten sposób tworzy się sezonowy, zewnętrzny pokój dzienny, w którym można wygrzać się w promieniach słońca lub cieszyć pogodą w pięknych okolicznościach przyrody.

Niestety, o ile w okresie wiosenno-letnim wyposażenie ogrodowe jest względnie bezpieczne na zewnątrz, to jesień i zima bywają bardzo trudne dla popularnych konstrukcji. Szczególnie niszczycielska bywa wilgoć, deszcze i śniegi oraz nagłe zmiany temperatury. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji oraz niezachowania zasad przechowywania mebli ogrodowych, może dojść do trwałego uszkodzenia konstrukcji. Wówczas meble tracą walory estetyczne, a niejednokrotnie nie nadają się już do dalszej eksploatacji.

Różne rodzaje mebli ogrodowych – które są najtrwalsze?

Wyposażenie ogrodowe przyjmuje rozmaite formy, a producenci prześcigają się w dostarczaniu praktycznych i efektownych rozwiązań, nadających się do wykorzystania w przydomowym terenie. Wybór dostępnych produktów jest olbrzymi. Można choćby postawić na ciekawe i trwałe meble ogrodowe Bazkar.

Z czego produkuje się takie wyposażenie do ogrodu? Najczęściej można spotkać konstrukcje z:

  • drewna,
  • rattanu,
  • metalu,
  • polipropylenu,
  • technorattanu.

Każdy z wymienionych typów wyróżnia się nieco innymi właściwościami, które wpływają na trwałość i odporność na warunki zewnętrzne.

Wysoką wilgotność i zalanie wodą najgorzej znoszą oczywiście meble drewniane i rattanowe, zwłaszcza gdy nie zadba się o regularną impregnację. Również na powierzchni mebli metalowych potrafią pojawić się ogniska korozji, zwłaszcza przy długofalowej ekspozycji na szkodliwe czynniki.

Niskie temperatury i wilgoć świetnie znoszą natomiast meble z trwałego polipropylenu lub technorattanu.

Zimowanie mebli ogrodowych – gdzie przechowywać wyposażenie?

By uchronić wyposażenie ogrodowe przed zniszczeniami, warto przed sezonem zimowym odpowiednio o nie zadbać. Jak to zrobić najlepiej?

Konstrukcje drewniane, rattanowe i metalowe powinno się przechowywać w suchym miejscu o stałej temperaturze i dobrej cyrkulacji powietrza. Może to być piwnica lub garaż. Wyposażenie ogrodowe można okryć pokrowcami lub zawinąć w folię stretch, pamiętając jednak o tym, by zostawić dostęp powietrza. W innym razie potrafi dojść do zawilgocenia powierzchni i pojawienia się pleśni.

Meble z trwałych tworzyw sztucznych również można schować na okres zimowy do pomieszczeń gospodarczych. Nie jest to jednak niezbędne, gdyż jak wspomnieliśmy wcześniej polipropylen i technorattan są odporne na wilgoć i temperaturę. Jeśli jednak planuje się przechowywać je w zimie na zewnątrz, warto zdjąć poduszki oraz zabezpieczyć konstrukcje przy pomocy specjalnych pokrowców lub folii brezentowej.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne – jak zadbać o wyposażenie do ogrodu?

Każdy mebel ogrodowy przed czasem zimowania powinno się oczywiście dokładnie oczyścić, co skróci czas przygotowania go na wiosnę do kolejnego sezonu. Przy kurzu i pyłkach wystarcza zazwyczaj miękka, wilgotna szmatka. W przypadku większych zabrudzeń powinno się stosować detergenty rekomendowane przez producenta mebli.

Jakie inne zabiegi pielęgnacyjne trzeba przeprowadzać? Meble drewniane i rattanowe powinno się regularnie impregnować preparatami na bazie wosków lub lakierów, dopasowanymi do potrzeb konkretnego wyposażenia. Meble metalowe, gdy jest to konieczne, pokrywa się dodatkową warstwą lakieru. Wyposażenie z tworzyw sztucznych natomiast nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, by utrzymać idealny wygląd przez naprawdę długi czas.

Zadbane meble do ogrodu – sposób na piękny i wygodny ogród

Piękne i wygodne wyposażenie do ogrodu to wręcz niezbędny element każdej przydomowej przestrzeni. Jeśli zatem pragnie się zachować wybrane meble w optymalnej kondycji przez długi czas, warto zadbać o prawidłową pielęgnację, która wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo i komfort użytkowania, a także pozwoli zachować nieskazitelny wygląd strefy wypoczynku przez wiele sezonów.