Gardenportal.pl

Dom i ogród

Automatyczne nawadnianie ogrodu zimą – o czym trzeba pamiętać?

Automatyczne nawadnianie ogrodu zimą

Troska o rośliny nie kończy się wraz z ostatnim ciepłym dniem. Jeżeli marzysz o pięknym ogrodzie, który będzie zachwycał wspaniałymi barwami, musisz dbać o niego także zimą. Jak podlewać ogród zimą i w jaki sposób zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Jak oczyścić system z wody przy użyciu sprężonego powietrza? Jak konserwacja wygląda w przypadku automatycznego systemu nawadniania? Jak zabezpieczyć system nawadniania? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Automatyczne nawadnianie ogrodu zimą – czy jest potrzebne?

Choć wydawać by się mogło, że zima jest okresem wilgotnym, okazuje się, że nie do końca tak jest. Rośliny, które zimują w gruncie, są narażone na destrukcyjne działanie zarówno mroźnego powietrza i wiatru, jak i suszy. Do gatunków, które należy objąć szczególną troską należy wszelkie odmiany zimozielone, które nie zrzucają liści. Są to np. cisy, sosny czy jodły. Szczególnie sucho jest podczas bezśnieżnych zim, wówczas konieczne jest zastosowanie nawadniania. Warto pamiętać o tym, że przygotowania do zimy wymagają nie tylko rośliny, lecz także ich systemy nawadniania. Użytkowany wiosną i latem automatyczny system nawadniania na zimę powinien zostać opróżniony z wody. Jeżeli panuje susza i rośliny muszą zostać nawodnione, najlepiej dokonać tego zwykłą konewką. Jeżeli temperatura otoczenia wynosi co najmniej 10 stopni, możesz wykorzystać węża ogrodowego. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie opróżnić go z wody po skończonym podlewaniu. O tym, w jaki sposób podlewać rośliny zimą, przeczytasz tutaj: https://www.podlane.pl/blog/podlewanie-ogrodu-zima-jak-sie-za-to-zabrac/.

System nawadniania – jak zabezpieczyć go przed zimą?

Jesienią warto zacząć konserwację systemu nawadniania. Najlepiej przygotowania te zacząć jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzeń poszczególnych elementów systemu. Przede wszystkim, pierwszym krokiem jest odłączenie wody, za którą odpowiada zawór odwadniający. Jeżeli korzystasz z wody z wodociągu, zakręć zawór. Jeżeli wykorzystujesz pompę ciągnącą wodę ze studni, wyjmij ją, odłącz od rur nawadniających i spuść z niej wodę. Wyjątkiem jest tu pompa głębinowa, której nie trzeba wyjmować. Aby pozbyć się wszelkich resztek wody z instalacji systemu nawadniania, możesz spróbować sprężonym powietrzem, które z powodzeniem wypchnie wodę poprzez dysze podlewające. Niektóre systemy mają automatyczne sterowniki nawadniania, które można przełączyć w tryb zimowy bądź wyłączyć bez odcięcia zasilania. Ważnym krokiem jest także demontaż reduktorów ciśnienia.

Czy da się samemu zaprojektować ogród? Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź nasz poprzedni artykuł.