Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jaki tunel foliowy wybrać, które tunele foliowe najlepsze?

tunel

Dzięki tunelom foliowym sezon upraw może trwać o wiele dłużej, a w dodatku nie musisz się martwić, że owoce i warzywa w twoim przydomowym ogródku zostaną zniszczone przez szkodniki, czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Tylko jak wybrać taki tunel ogrodowy? Na co zwrócić uwagę, aby był naprawdę skuteczny?

Różne wymiary tuneli foliowych

Tunel ogrodowy może być mały lub duży, wysoki, niski, długi lub wąski, a wybór odpowiedniego wymiaru zależy głównie od tego, gdzie chcesz go postawić oraz co zamierzasz w nim uprawiać. Tunel foliowy oglądniesz w sklepie Meblobranie.pl, gdzie spośród wielu dostępnych modeli będziesz mógł wybrać ten najlepiej dopasowany do twoich potrzeb. Tunel wysoki to dobra opcja, jeśli zamierzasz uprawiać tam pomidory, fasolę czy paprykę, z kolei mały sprawdzi się, gdy chcesz wyhodować wyłącznie włoszczyznę do domowego użytku. Tunele foliowe mogą się różnić także szerokością, te największe zwykle mają około 3 metrów, z kolei ich długość może wynieść nawet 6 metrów! Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, co zamierzasz tam uprawiać, pamiętaj jednak, że zalecana szerokość grządki to około 1,2 m. Planując rozmieszczenie grządek w tunelu foliowym, musisz uwzględnić również ścieżkę, dzięki której będziesz się pomiędzy nimi poruszać.

Tunel foliowy – jaki stelaż wybrać?

Stelaż tunelu foliowego może być metalowy lub z tworzywa sztucznego (najczęściej rurek PCV). Wybór odpowiedniego materiału w dużej mierze wpływa na stabilność i trwałość konstrukcji, warto więc poświęcić chwilę tej kwestii. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań:

  • Stelaż tunelu foliowego z rurek PCV jest z pewnością lżejszy, więc łatwo można go przetransportować. Nie koroduje i jest wytrzymały na duże wahania temperatur (dlatego też wiele osób decyduje się go zostawić na zewnątrz przez cały rok – choć my tego nie polecamy). Musisz jednak pamiętać, że niewielka waga takiego stelaża tunelu foliowego ma też swoje wady – nieco silniejszy wiatr może go przewrócić, dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym ustawisz taki tunel foliowy.
  • Stelaż tunelu foliowego metalowy – to druga i również praktyczna opcja. Taki stelaż jest dużo cięższy, przez co też trwalszy i niestraszny mu nawet silny wiatr. Jednak, aby taki stelaż tunelu foliowego posłużył ci przez niejeden sezon, musisz wybrać konstrukcję z podwójnie ocynkowanych, stalowych profili, które będą odporne na korozję.

Rodzaj folii w tunelu foliowym

Wybór odpowiedniej folii to niezwykle istotna kwestia, to od niej zależy m.in. cyrkulacja powietrza we wnętrzu, a także temperatura i wilgotność, które mają istotny wpływ na jakość twoich upraw. Do wyboru zwykle masz folię perforowanąbez perforacji oraz poszycie filtrujące szkodliwe promienie UV. To ostatnie zwykle posiada zielony kolor i jest dodatkowo wzmocnione.

Jeśli decydujesz się na duży tunel foliowy, pamiętaj również, aby sprawdzić, czy posiada on wystarczającą liczbę okien z moskitierą i drzwi.