Kamień elewacyjny – który wariant będzie idealny?

Kamień elewacyjny to rozwiązanie z bardzo długą tradycją. Wygląda pięknie, jest bardzo trwały, ale przy wyborze warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każde z dostępnych rozwiązań będzie się równie dobrze sprawdzało.
Kamień elewacyjny – tego unikaj!
Przede wszystkim należy unikać zakupu kamienia, który jest odpadem z kamieniołomów. To zwykle najtańszy materiał, w cenie nawet rzędu 30 złotych za metr. To, że są to bardzo małe fragmenty, nie rodzi jeszcze wielkich problemów, ale już fakt, że poszczególne elementy bardzo różnią się grubością – tak. W przypadku takiego surowca nie ma możliwości realnej oceny jego jakości. Ponieważ jest to odpad, powtarzalność cech użytkowych jest praktycznie żadna, co właściwie uniemożliwia dopasowanie choćby technik spoinowania.
Dobre kamienie ze sprawdzonego źródła
Estetyka, najważniejsze kryterium wyboru, podlega ocenie subiektywnej. To, co można ocenić zupełnie obiektywnie, to pochodzenie kamienia. Wszystkie zakupy należy robić u tego samego dostawcy, najlepiej, aby kamień pochodził z tej samej partii, a wtedy różnice estetyczne i techniczne będą minimalne. Po drugie, nawet materiał tej samej klasy, ale pochodzący z różnych kamieniołomów, może różnić się jakością i charakterystyką. Dzieje się tak przez zmiany w składzie chemicznym, który przecież w surowcu naturalnym nie jest stały.
Wielkość płyt ma znaczenie
Bardzo ważnym kryterium wyboru jest wielkość płyt. Kamień elewacyjny będzie tym droższy, im większe tworzy płyty. Warto jednak iść w tę stronę, ponieważ duża płyta jest zdecydowanie trwalsza, łatwiejsza w montażu i zwykle daje też lepszy efekt wizualny. Nad zakupem nieco mniejszych płyt warto zastanowić się szczególnie w przypadku elewacji o skomplikowanej powierzchni, gdzie trzeba by było wiele płyt przycinać. I tak nie da się tego całkowicie uniknąć, ale warto znaleźć złoty środek.
Zakupy dopiero po konsultacji z ekspertem
Najlepszym posunięciem będzie zaczerpnięcie rady eksperta przed złożeniem zamówienia na kamień. Doradca po poznaniu projektu i oczekiwań klienta będzie mógł zaproponować nie tylko konkretne linie produktowe, ale przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego dokonał akurat takiego wyboru. Kamienie różnią się między sobą dużo bardziej, niż to widoczne na pierwszy rzut oka: mogą lepiej lub gorzej znosić na przykład zachlapanie, mogą różnić się odpornością na środki używane do czyszczenia elewacji itd. Niekiedy wybór kamienia będzie też wpływał na konieczność zmiany wybranej wcześniej chemii budowlanej: klejów, impregnatów i innych materiałów.