Wiosenny sad – judaszowiec
Wiosenne drzewa czereśni zachwycają swoimi kwiatami każdego, kto posiada je w swoim sadzie. Przedstawiamy dzisiaj inny okaz, który uchodzi za jedno z najpiękniejszych drzew, które warto posadzić w ogrodzie. Judaszowiec to drzewo, które kwitnie zazwyczaj bardzo obficie, bo od podstawy pnia po końcówki gałązek. Pięknie prezentuje się w okresie wiosennym, kiedy to króluje nad innymi krzewami bogatymi pąkami w kolorze intensywnego różu. Jeśli za każdym razem zachwycasz się bajeczną wiosną, to tego okazu nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie.
Judaszowiec
W zróżnicowanych gatunkach rodzaj ten należy do jednych z najpiękniejszych krzewów i drzew. Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na zjawisku zwanym kauliflorią, czyli kwitnienie pęków nie tylko na pędach, ale również na grubych konarach i pniu. Judaszowiec to niestety roślina ciepłolubna, dlatego w okresie zimowym należy zapewnić jej jak najlepsze warunki naturalne, a także dbać o to, by miała odpowiednią temperaturę potrzebną do przezimowania.
Odpowiednie stanowisko
Roślinę powinno się zatem sadzić w miejscach, w których nie będzie ona przemarzać. Dlatego też ważne jest, aby wybierać tereny znacząco ochronione od wiatru i dające możliwe schronienie przed mrozami. Najlepiej będzie jeśli posadzimy drzewko blisko ściany budynku, która osłoni je od mroźnych podmuchów wiatru i stworzy nasłoneczniony zakątek. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku ziemia zwykle jest nieco bardziej sucha, z czego Judaszowiec ucieszy się podwójnie. Dodatkowo łatwiejsze stanie się ubieranie judaszowca zimą – będzie można z powodzeniem przymocować płachtę do budynku i okryć roślinę ciepłym kocykiem na długą zimę.
Jak zimują Judaszowce?
Na samym początku warto okrywać roślinę co roku, kiedy nadejdą pierwsze mrozy. Nie będzie to trudne, ponieważ drzewko rośnie raczej powoli. Kiedy jednak urośnie na tyle, że z powodzeniem będzie przypominał rosłe drzewo, wtedy też zwiększy się jego odporność na mrozy. Jeśli już niemożliwe stanie się otulenie całej korony drzewa przed chłodem, w odpowiednim czasie zabezpieczymy tylko dolną część pnia i bryłę korzeniową. Dzięki temu, nawet kiedy nastanie mocno ujemna temperatura, zwiększysz szansę przezimowania Judaszowca. Cienkie szczytowe gałązki pewnie przymarzną, ale ze zdrowego pnia wiosną odbiją młode przyrosty.
Wiosenny wybuch
Na przełomie kwietnia i maja należy poświęcić roślinie jak najwięcej czasu, ponieważ właśnie wtedy przyozdabia swoje gałęzie i pień pięknymi kwiatuszkami w kolorze intensywnego różu. Dodatkowo kwiaty wydzielają bardzo aromatyczny zapach. Po ich przekwitnięciu i opadnięciu ziemia dookoła rośliny usłana jest jasnopurpurowym dywanem.